Merkezefendi ilçesine bağlı Bahçelievler Mahallesi'nde 18 Aralık 2022 tarihinde gerçekleşen korkunç olayda, gece saatlerinde bir apartmanın 4. katında yaşanan tartışmada Murat Tortop, eşi Hülya Tortop'u 3 çocuğunun gözleri önünde soda şişesini başında kırarak 11 kez bıçakladı. Olay yerine gelen polis ekipleri, annenin hayatını kaybettiğini tespit ederken, katil zanlısı ise kendi ihbarı üzerine tutuklanarak cezaevine gönderildi. Katilin daha önce evden uzaklaştırma cezası aldığı ve cezasının bitiminde eve döndüğü ortaya çıktı.

Kamuda Yeni Dönem: Tasarruf Tedbirleri Beştepe'den Takip Edilecek! Kamuda Yeni Dönem: Tasarruf Tedbirleri Beştepe'den Takip Edilecek!

Denizli 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmaya sanık Murat Tortop, SEGBİS aracılığıyla katılırken, sanık avukatı, maktul avukatı, yakınları ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları da hazır bulundu. Tanık ifadelerine başvurulan duruşmada, çiftin sürekli kavga ettiği ve Hülya Tortop'un sürekli olarak sanığa hakaret ettiği ifade edildi. Sanık, tanıklar aracılığıyla çifti barıştırmaya çalıştıklarını belirtti. Ayrıca, Hülya Tortop'un alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olduğu, psikolojisinin bozuk olduğu ve bu nedenle saldırgan davranışlar sergilediği öne sürüldü.

Sanık Murat Tortop, çocuklarına bakmak amacıyla çalışamadığını ve bu sebeple evi geçindirmek için babasına ait eşyaları sattığını ifade etti. Ancak, maktulün sürekli olarak kendisine "Sen bir işe yaramazsın" diyerek saldırgan davranışlar sergilediğini belirtti.

Bakanlık avukatları sanığın indirim almak maksadıyla aldatma iddiasını ortaya attığını beyan etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına davaya müdahil olan avukatlar ise sanık tanıklarının akrabalık bağlarının olduğu bu nedenle sübjektif ifade verdiklerini, taraflı olması sebebiyle dikkate alınmamasını talep etti. Sanık ile maktul arasında daha önce koruma kararları alındığını ve taraflar arasında şiddet olduğunun belli olduğunu ifade eden avukatlar, sanığın ilk duruşmada aldatma iddiasında bulunmadığını ancak indirim almak maksadıyla bu iddiayı ileri sürdüğünü ifade ederek sanık savunmalarının somut delillerle desteklenmediğini, üst hadden cezalandırılmasını ve haksız tahrik uygulanmamasını talep etti.

Maktul tanıkları ise olaydan sonra eve girmek istediklerinde kapı kilidinin değiştiğini ve içeriye zorla girdiklerini ifade ederek olayın çocukların gözünün önünde olduğunu söyledi. Olaydan sonra maktulü halıya sardığını, sanığın kendisini mağdur göstermeye çalıştığını söyledi. Sanığın olaydan sonra kaçma girişiminde bulunduğunu ancak kaçamayacağını anladığında 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak ihbarda bulunduğunu dile getiren maktul tanıkları, Hülya Tortop’un sanık ile kavgalarından sonra dahil olmak istediklerinde ‘Kimse bir şey yapmayacak. O benim eşim, çocuklarımın babası’ dediğini ve bu nedenle maktulün hakarette bulunup, aşağılamadığını beyan etti.

“Katil yaftası yedim”

Sanık Murat Tortop ise ifadesinde son söylenen lafların kendisine yakışmadığını, talihsiz bir olay olarak nitelendirip, 14 aydır ızdırap çektiğini belirterek, “3 çocuğumu bir daha görmeyeyim ki yemin ederim, sürekli cani gibi gösteriliyorum. Daha önce uzman psikolog çocuklarımı ve Hülya’yı kemerle dövdüğümü söyledi, asla gerçek değil. Bu olaydan en çok zarar gören benim. Katil yaftası yedim. Üç çocuğumun annesinin ölümüne sebebiyet verdim, bunun affedilecek yanı yok ama bazı laflar da doğru değil. Katılanlar benim ağır ceza almam için bütün komplo teorilerini ortaya koyuyorlar. Ben de üzgünüm, benim de ailem dağıldı. Karşı tarafın beyanları gerçeği yansıtmıyor. Ben böyle bir insan değilim” dedi.

Sanık avukatı ise yazılı beyanda bulunacağını bildirdi.

Mütalaayı açıklayan savcılık makamı, tüm delilerin değerlendirilmesi sonucu sanığın olay günü eşi ile birlikte alkol kullandıklarını ve tartıştıklarını, maktulün dışarı çıkmak istediğini, sanığın izin vermediğini ardından 11 bıçak darbesiyle öldürdüğünü söyledi. Mütalaada, "Sanığın öldürme kastıyla hareket ettiği, eşi kasten öldürme suçunun işlendiği sabit görülmekte, eşi kasten öldürme hükümlerince cezalandırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur" ifadeleri yer aldı.

Kararı açıklayan mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına ve gelecek celsenin 14 Mart 2024 tarihinde görülmesine karar verdi.