Güngör, "Şaka değil, gerçek. İki yıldır devam eden mobbing sürecinde geldiğim nokta. Kendini yargının üstünde gören idareciler var." ifadeleriyle durumunu açıkladı ve bu zorlu süreçte meslektaşlarının dayanışmasını talep etti. Güngör, özellikle uzak meslektaşlarından destek mektupları beklerken, yakın olanlardan ziyaret beklediğini ifade etti.

Konya Şehir Hastanesi'nde uzun yıllardır hemşirelik mesleğinin onuru, eğitimi, özlük hakları, geleceği ve çalışma koşulları için mücadele veren Güngör, meslektaşlarına açık mektubunda, "Sevgili meslektaşlarım ve hocalarım, sizlerden ricam bu metni gerçek anlamda eleştirel olarak okumanız ve tanıdığınız tüm hemşirelerle de paylaşmanızdır." dedi.

Canan Güngör, geçmişte yaşadığı mücadele sürecini de paylaşarak, bu süreçte 30'dan fazla soruşturma, 4 disiplin cezası, 10 yer değişikliği, 1 tayin ve görevlendirme gibi zorluklara maruz kaldığını belirtti. Ancak, bu sürecin sonunda aldığı mahkeme kararlarıyla disiplin cezalarının silindiğini, hukuksuz tayinin iptal edildiğini ve yaptıklarının haklı olduğunun yargı kanalıyla doğrulandığını vurguladı.

22 Ocak 2024  tarihinden bu yana Konya Şehir Hastanesinde yargı kararını uygulamaları için mesleğimin onuru ve geleceği için yargı kararını uygulamaları için  hastane icinde olmayan bir birime gorevlendirilmiş ve yalnızlaştırılmış bir hemşire olarak mesai tamamlıyorum.  Bu meslek sadece bana mı aittir? sadece ben mi sahip çıkıyorum? görmek ve varlığınızı yanımda hissetmek istiyorum. Korkarak, günlük menfaatler kovalayarak, bahanelerle geçiştirerek onurlu bir yaşam sürülemeyecegini biliyor ve sizleri mesleğimiz için bu onurlu duruşta bana ve meslegimize desteğe davet ediyorum.   hemsireligin gücünü göstermek ve bizim olanı almak için kenetlenmeye davet ediyorum. Mesleğime sahip çıkıyorum diyebilenleri bekliyorum. Seyirci olmanızı degil, yanımda olmanızı istiyorum.  İl dışında bulunan tüm meslektaslarimdan ve adaletin gerekliliğine inanan her bireyden mektup bekliyorum.

56-3

Mobbinge Uğradığını İddia Eden Uzman Hemşire AYM’ye Başvurdu (06.02.2023)

Konya Şehir Hastanesi sosyal medyada acil servisteki bir hekimin hemşirelere ve diğer sağlık çalışanlarına hakaret ederek mobbing uygulaması iddialarıyla gündeme gelmişti. Konya İl Sağlık Müdürlüğü’nün konuyla ilgili soruşturma başlattığı bilgisine ulaşan Bilim Sağlık Haber Ajansı (BSHA) konuyu kamuoyuna duyurdu.

Konya Şehir Hastanesi ile ilgili iddialar bitmek bilmiyor. Hastanenin eski çalışanlarından Uzman Hemşire Canan Güngör’ün Konya Temsilcisi olduğu HEP-SEN Genel Merkezi’nin, iki yıl süresince hastanede sistematik olarak mobbinge uğradığı iddiasında bulunan Güngör adına, hastaneye 32 dava açtığı bilgisine ulaşıldı. Aralık ayında HEP-SEN’in Üyesi Güngör’ün mobbing iddiaları ile ilgili dosyalarla Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunduğu öğrenildi. Uzman Hemşire Güngör yaşadıklarını BSHA’ya anlattı. Konya Şehir Hastanesi’nde Covid-19 Pandemisi’nin başladığı 2020 yılında çalışmaya başlayan Türk Hemşireler Derneği Konya Şube Başkanı, Hemşireler ve Tüm Sağlık Çalışanları Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) Konya Temsilcisi, Uzman Hemşire Canan Güngör adına mobbinge uğradığı iddiasıyla HEP-SEN Genel Merkezi’nin Anayasa Mahkemesi’ne 22.12.2022 tarihinde başvuruda bulunduğu öğrenildi. HEP-SEN Genel Merkezi, Hemşire Güngör’ün Konya Şehir Hastanesi’nde hakkında açılan soruşturmalar neticesinde aldığı kınama, uyarı cezaları, haksız görevlendirmeler, sürgünler ve maaş kesinti cezalarına karşı açtığı mobbing iddiaları içeren dava dosyalarını AYM’ye sundu.

Hemşireye Maaş Kesme Cezası Verildi

Konya Şehir Hastanesi’nde çalıştığı iki yıl süresince Hemşire Canan Güngör hakkında, Konya İl Sağlık Müdürlüğü, Konya Valiliği İl Disiplin Kurulu ve Konya Şehir Hastanesi Başhekimliği tarafından 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 125. Maddesi’nce Kusurlu bulunarak çok sayıda soruşturma gerçekleştirildi. Uzman Hemşire Güngör, hakkındaki soruşturmalar, suçlamalar, uyarılar, kınama cezaarı bundan iki yıl önce ataması gerçekleştirilen Konya Şehir Hastanesi’nde döner sermaye komisyonu üyesi seçildikten sonra, komisyonda alınan kararlara itiraz ettiği için başladı ve devam etti. Hakkında açılan soruşturmaların,kınama ve disiplin cezalarının, uyarı cezalarının, iftiraların, yer değiştirilmelerin, görevlendirmelerin, görev yeri değişikliklerinin, maaş kesintisi cezalarının her birine itiraz ederek hakkını yargı yolunda arayan Canan Hemşire şu anda “9’uncu sürgün yerim” dediği Mümtaz Koru Verem Savaş Dispanseri’ne 04.08.2022 tarihinde Selçuklu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından çıkartılan görevlendirme yazısı ile gönderildi. Dispanserden önce Konya Şehir Hastanesi’nde görevliyken, Konya Selçuklu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevlendirilen Güngör’ün açtığı 32 davadan yalnızca ikisini kazandığı, diğer 30 davanın istinafa gittiği, hemşire hakkında şu anda 1/30 oranında maaş kesme cezası uygulandığı bilgisine ulaşıldı.

Ziraat Bankası’ndan Müşterilerine Özel Akaryakıt Kampanyası! Ziraat Bankası’ndan Müşterilerine Özel Akaryakıt Kampanyası!

Güngör: “Hakkımı Helal Etmiyorum”

BSHA’nın ulaştığı ameliyathane,yoğun bakım, iç hastalıkları, evde bakım ve psikiyatri hemşireliği ana bilim dallarında uzman, acil yoğun bakım gibi çok sayıda alanda sertifikası bulunan evli ve bir çocuk annesi 52 yaşındaki Hemşire Canan Güngör, iç hastalıkları hemşireliğinde doktora ders aşamasında eğitimine devam ediyor. Bunun yanında felsefe eğitimi de alan Hemşire Güngör,  iki yıl önce Konya Şehir Hastanesi’nde döner sermaye komisyonuna üye seçilerek, 2 bin sağlık çalışanının menfaatini gözetmek için yapmış olduğu hak arayışı sonrasında aralıksız olarak soruşturma geçirdiğini, disiplin cezası aldığını, kanunsuz tayinlere maruz kaldığını söyleyerek yaşadıklarını anlattı. Güngör, “İki yıl içerisinde çeşitli gerekçelerle usulüne uygun olmayan soruşturmalar neticesinde haksız yere sırasıyla, kınama, uyarı, kınama ve tekrar kınama cezası verilmiş ve aynı cezanın tekrarı nedeniyle 1/30 oranında maaştan kesme cezası almış bulunmaktayım. Hakkımda verilen bu cezalar ile ilgili belki Konya Valiliği İl Disiplin Kurulu’ndan döner umuduyla yapmış olduğum itirazlar da sonuçsuz kaldı. Ne bu soruşturmaları başlatma emrini verene, ne verilen emri sorgusuz sualsiz yerine getirenlere ne de bu disiplin kurulunda bulunup sağlıkla ilgisi olmayan ve itirazlarımı göz önüne almadan ‘suçludur’ kararı verip, cezayı onaylayanlara hakkımı helal etmiyorum. Soruşturmalar süresince 8 yıllık ameliyathane deneyimim ve ekip arkadaşlarımın ısrarına rağmen ameliyathanede çalışmam engellendi. Acil sertifikam bahane edilerek acil serviste görevlendirildim. 1 hafta sonra diyabet eğitimi birimine görevlendirildim. Birkaç ay sonra tekrar acil serviste görevlendirildim. 1 ay sonra 50 yaşıma ve dizimdeki menisküs yırtığına rağmen Karatay İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı filasyon ekiplerine görevlendirmem çıktı. 2 gün sonra filyasyon ekiplerinden alınıp, mobil aşı ekiplerine verildim. 20 gün sonra tekrar Konya Şehir Hastanesi Acil Servisi’ne, 3 gün sonra acil servisin bayan gözlem odasından dönüştürülen toksinoloji yoğun bakım birimine, 11 ay sonra nöbete geldiğim bir gün Selçuklu İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne tayinim çıktığını öğrendim. 1 ay sonra buradan halen çalışmakta olduğum Mümtaz Koru Verem Savaş Dispanserine süresiz geçici görevlendirme ile gönderildim” dedi.

“Hakkımı Sonuna Kadar Arayacağım!”

Güngör, hakkında hali hazırda devam eden istinaf mahkemesine gönderilen 32 idari dava, elektronik ortamda bekleyen mobbing davası ve sayısını hatırlayamadığı kadar yapmış olduğu savcılık suç duyurusu olduğunu belirterek, “Yaşadıklarım film senaryosu gibi. İki yıldır Konya Şehir Hastanesi’nde sadece işimi doğru yapmaya çalıştığım için tüm bunlara maruz kaldım. Bu süreç zarfında manevi olarak çok zarar görsem de kendimi geliştirmeye, mesleki eğitimlerime devam ettim ancak orada bile zoruklar yaşadım. Doktora aşamasında olduğum örgün öğretim kurumunda sınavlarımı gerekçe göstererel, idari izin talebim reddedildi. Yıllık izin kullanmam söylendi. Türkiye Hemşireler Derneği Konya Şubesi Başkanı ve HEP-SEN işyeri temsilcisi olarak katıldığım faaliyetlerde, yaptığım konuşmalar bile aleyhimde kullanıldı. HEP-SEN Genel Merkezi mobbing konusunda açtığımız dava dosyalarını Anayasa Mahkemesi’ne sundu. Oradan da sonuç alamazsam hakkımı başka mecralarda arayacağım” diye konuştu.

Sistematik Mobbing İddiası!

Konya Şehir Hastanesi’nde Covid-19 Pandemisi döneminde 2020 yılında çalışmaya başlayan, çalışmaya başladıktan sonra iki yıl süresince hastanede sistematik olarak mobbinge uğradığı gerekçesiyle hastaneye 32 dava açan uzman hemşirenin adalet arayışı devam ediyor.

Türk Hemşireler Derneği ve Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) Konya İl Temsilcisi olan Uzman Hemşire Canan Güngör, hastaneye açtığı mobbing davalarından lehte sonuçlar alınıyor.

BSHA, Şubat ayında Uzman Hemşire Canan Güngör adına mobbinge uğradığı iddiasıyla HEP-SEN Genel Merkezi’nin Anayasa Mahkemesi’ne 22.12.2022 tarihli başvurusunu, ‘Mobbinge Uğradığını Öne Süren Hemşire AYM’ye Başvurdu’ haberiyle kamuoyuyla paylaşmıştı. HEP-SEN Genel Merkezi, Hemşire Güngör’ün Konya Şehir Hastanesi’nde hakkında açılan soruşturmalar neticesinde aldığı kınama, uyarı cezaları, haksız görevlendirmeler, habersiz tayin, sürgünler ve maaş kesinti cezalarına karşı açtığı mobbing iddialarını içeren dava dosyalarını AYM’ye sunmuştu.

 Başhekimlik ve Valiliğin Disiplin Cezası Olarak Verdiği Uyarma ve Kınama Cezası İstemi Hukuka Aykırı Bulundu!

Uzman Hemşire Güngör adına HEP-SEN tarafından Konya 3. İdare Mahkemesi’ne açılan davada, Selçuklu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde hemşire olarak görev yaptığı döneme ilişkin hakkında yapılan soruşturma neticesinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125/B maddesi uyarınca verilen kınama cezasının iptaline karşı açtığı davada mahkeme sonuçlandı. Mahkeme, Uzman Hemşire Canan Güngör’e Başhekimlik tarafından verilen kınama ve disiplin cezasına ilişkin mahkeme kararında, “disiplin cezası verilebilmesi için kusurlu halin tespitinden sonra yasal süreler içerisinde ilgili memur hakkında tarafsız bir soruşturmacı görevlendirilerek disiplin soruşturması açılması, söz konusu soruşturmada memurun lehe ve aleyhine olan tüm delillerin toplanarak ekleriyle birlikte bir soruşturma raporunun oluşturulması ve böylece memurun hangi fiili nerede, ne zaman, nasıl, ne şekilde işlediğinin somut hukuken kabul edilebilir delillerle şüpheye yer verilmeyecek şekilde ortaya konularak yetkili disiplin amiri ve disiplin kurulu tarafından bir disiplin cezası verilmesi gerekmektedir” cümleleri yer aldı. Söz konusu hastane tarafından Uzman Hemşire Canan Güngör’e kınama cezası verilmesine ilişkin mahkeme, ‘muhakkın tarafından hazırlanan soruşturma raporu sonrasında disiplin amirince davacıdan istenen savunma istem yazısında, davacı Güngör’e kınama cezası verilmesinin teklif edildiği ancak davacının işlediği iddia edilen eyleme açıkça yer verilmediği, dolayısıyla hangi tarihteki hangi eylem nedeniyle disiplin cezası ile cezalandırıldığının da anlaşılmadığı haliyle davacının kınama cezası ile cezalandırılmasına ilişkin işlemi bu işleme karşı yapılan itirazın reddine ilişkin dava konusu işlemi yönleriyle hukuka aykırı olduğu sonucuna varıldı.