Birleşik Krallık’ta sayıları 47 bini bulan yeni atanan hekimler %35’lik maaş zammı için Salı günü sabah 07.00 itibariyle 4 günlüğüne iş bırakacak.

İngiltere Tabipler Birliği tarafından iş bırakma eylemi için seçilen tarihlerin maksimum kesintiye neden olacak şekilde ayarlandığı öğrenildi.

İngiltere’de sağlıkla ilgili yetkililer 250 bine yakın tıbbi randevu ve ameliyatın ertelenebileceğine dikkat çektiler.

Bu hafta genç doktorların grevi sırasında hastane patronları, hayatları riske atacaklarını düşünerek benzeri görülmemiş bir iş bırakma eyleminin acil servislerde ölümcül sonuçlara yol açabileceği endişesiyle pratisyen hekimlere saatte en az iki katı normal ücretleri olan 200 sterline kadar teklifler sunuyorlar.

Pratisyen hekimlere teklifin ayrıntıları, Twitter'da paylaşılan bir NHS WhatsApp mesajında yayınlandı.

Şöyle yazıyordu:

Yerel ikincil tröstler, bu süre zarfında çalışma rotalarını desteklemek için kıdemli meslektaşları belirlemek için çok çalışıyor.

Özellikle, önceden herhangi bir taahhütte bulunmadan müsait olan pratisyen hekim meslektaşlarından yerel acil servislerindeki vardiyaları isteyebilirler. Tröstler, gündüz saatleri için saatte 150 sterline(3.572,32 Türk Lirası), gece için saatte 200 sterline (4.771,84 Türk Lirası) kadar ödeme yapacak.'

Pratisyen hekim doldurmak isteyen hastaneler arasında tümü Londra'da bulunan Chelsea ve Westminster, Charing Cross, St Mary's ve West Middlesex vardı.