SES İşyeri Temsilcisi Kubilay Yalçınkaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hekimler olarak biz, 'AVM değil, sağlık emekçisiyiz' diyoruz. Umarız Sağlık Bakanlığı bu mesajı alır ve şehir hastanelerindeki insanı şartları düzeltir, mobbing uygulamaktan vazgeçer" dedi.

2024 Ocak dönemi atama kurası sonuçlarına göre, şehir hastaneleri için ayrılan 2,649 kişilik kadroya sadece 720 kişi yerleşti. Uzman hekim branşlarında ise şehir hastaneleri dışında açılan kadroların yüzde 31'i tercih edilirken, şehir hastanelerindeki kadroların sadece yüzde 23'ü tercih edildi.

Anayasa Mahkemesi Araç Sigorta Düzenlemesini İptal Etti! Anayasa Mahkemesi Araç Sigorta Düzenlemesini İptal Etti!

Sağlık Bakanlığı, 2024 Ocak dönemi isteğe bağlı iller arası yer değiştirmeyle atama kurası sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar, sağlık emekçilerinin şehir hastanelerini tercih etmediğini gösteriyor. Şehir hastaneleri dışındaki açılan sağlık personeli kadrolarının yüzde 36'sı tercih edilirken, şehir hastaneleri kadrolarının yüzde 27'si tercih edildi. Şehir hastaneleri için açılan 208 uzman hekim kadrosuna sadece 47 kişi yerleşti.

‘BAKANLIĞA MESAJ VERDİLER’

Sağlıkçıların şehir hastanelerini tercih etmemesiyle ilgili Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilcisi Kubilay Yalçınkaya, “Bakanlık başka kurumlara kadro açmayıp kadronun büyük bölümünü 17 şehir hastanesine açarak sağlık emekçisini mecbur bıraksa da sağlık emekçileri, ‘Mevcut sorunlarımla baş ederim ama AVM’lerde çalışmam’ diye bakanlığa gerekli mesajı verdi. Umarız bakanlık şehir hastanelerinde daha insani şartları sağlar. İşletme yaklaşımı ile verimlilik, kâr, doluluk oranı esası üretim, sürekli ve seri üretim tarzından, mobbingden vazgeçer” açıklaması yaptı.

Editör: Serap