Asgari ücretle çalışan bir kişinin, 8 saatlik bayram fazla çalışma ücretinin bile 1.300 TL olduğu belirtilen tepkilerde, yaşanılan bu durumun hem hekimler hem de diğer sağlık çalışanların yeterince takdir edilmediğini gözler önüne serdiğinin altını çizdiler.

Kamu İşçilerinin Maaşları Net 41 Bin 601 TL’yi Bulacak! Kamu İşçilerinin Maaşları Net 41 Bin 601 TL’yi Bulacak!

Hekimler tarafından sosyal medyada paylaşılan görselle tablo şeklinde anlatılan nöbet ücretlerinin yetersizliği yönündeki paylaşım binlerce beğeni aldı.

Bir asgari ücretlinin çalışma çalışma saatinin 266,70 TL olduğuna dikkat çekilirken, uzman doktorun nöbet ücretinin ise 151,02 TL olduğu belirtilerek yapılan nöbet ödemelerine tepki gösterildi.

Yapılan paylaşımlarda şu ifadelere yer verildi:

"Hastanelerde, her dakikanın hayati önem taşıdığı acil müdahalelerde, hekimlerin saat başına aldıkları 100 TL gibi düşük ücretler, bu kritik görevlerin değerini yansıtmaktan oldukça uzak. Özellikle uzun süreli tatillerde sağlık hizmetlerinin sunumu daha da hayati bir hal alırken, nöbet ücretleri bu önemli ve zorlu çalışmanın karşılığı olarak görülmüyor. “

“Asgari ücretli bir çalışanın 8 saatlik bayram fazla çalışma ücreti bile 1.300 TL'dir. Bu durum hekimlerimizin ve diğer sağlık çalışanlarımızın uzmanlıklarının yeterince takdir edilmediğini gözler önüne seriyor.”

“Hekimlere ve sağlık çalışanlarına ödenen nöbet ve icap nöbeti ücretlerinin, verilen emek ve sorumluluğun büyüklüğünü doğru bir şekilde yansıtacak şekilde gözden geçirilip, artırılması şarttır."

Hekimler Nobet Ucretleri