İzmir'de bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 13 Mart günü saat 08.00 sıralarında üzücü bir olay yaşandı. Gökhan D., eşiyle birlikte 1 aylık bebeğini hastanenin çocuk acil servisine getirdi. Bebek, doktorlar tarafından beyin ve sinir cerrahisi servisine sevk edildi. Bebeğin tetkik sonuçlarını inceleyen beyin ve sinir cerrahisi asistanı Dr. Emre Arslan, klinik gözlem önerisiyle ilgili bilgilendirme yaptı ve bebeğin yakınlarının acil serviste beklemelerini söyledi.

Ancak, bebeğiyle birlikte acil serviste bekleyen Gökhan D., bir süre sonra Dr. Emre Arslan'ın odasının bulunduğu kata çıktı. Odanın kapısını yumruklamaya başlayan Gökhan D., bebeğinin kontrolünü yapmadığını iddia ettiği Dr. Arslan'a yönelik hakaretlerde bulundu. Dr. Arslan ise bebeğin işlemlerini yaptığını ve gözlem sürecini takip ettiğini belirtti.

Yaşanan tartışma ve hakaretlerin ardından olay yerine polis ekipleri çağrıldı. Gözaltına alınan Gökhan D., adli sürecin başlatılması için emniyet güçleri tarafından karakola götürüldü. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

'İDDİANAME KABUL EDİLDİ'

Yaşananlar üzerine odasının kapısını kapatıp, içeriye giren Dr. Arslan, şüphelinin kapıyı yumruklamaya ve küfretmeye devam etmesi üzerine tekrar çıktı. Gökhan D., Dr. Arslan'a önce yumruk attı, ardından da bıçak çekti. Gökhan D., servisteki diğer sağlık çalışanlarının ve vatandaşların araya girmesiyle bebeğini ve eşini de alıp hastaneden ayrıldı.

Olayın ardından polis ekiplerince yakalanıp gözaltına alınan Gökhan D., sevk edildiği adliyede, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Bir süre sonra tahliye edilen Gökhan D. bu defa da başka suçlardan bir kez daha tutuklandı.

Olayla ilgili soruşturma tamamlanıp, iddianame hazırlandı. İddianamede savcı, Gökhan D.'nin kamu görevi nedeniyle Arslan'ı basit tıbbi müdahaleyle giderilecek şekilde yaraladığını, elindeki bıçakla öldürmekle tehdit edip, alenen hakaret ettiğinin sabit görüldüğünü belirtti. İddianamede Gökhan D. hakkında kamu görevlisine yönelik 'silahla tehdit', 'hakaret' ve 'basit yaralama' suçlarından ceza talep edildi. İzmir 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nce iddianame kabul edildi.

'SUÇLAMALARI REDDETTİ'

15 Haziran'da görülen duruşmaya sanık Gökhan D., başka bir suçtan cezaevinde olduğu için SEGBİS ile katıldı. Esas hakkında mütalaasını sunan savcı, sanığın kamu görevlisine yönelik 'silahla tehdit', 'hakaret' ve 'basit yaralama' suçlarından cezalandırılması talebinde bulundu. Karardan önce son sözü sorulan sanık Gökhan D., "Olayda bıçak kullandığımı söylemektedirler. Fakat olayın hemen akabinde bekçiler üzerimi aradı ve bıçak bulamadılar. Olay yerinde bıçakta kullanmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

'CEZA ERTELENMEDİ'

Savunmaların ardından karar açıklandı. Hakim, sanık Gökhan D.'yi kamu veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık personeline karşı görevleri sebebiyle işlediği kasten yaralama suçundan 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Ancak, Dr. Arslan'ın sesini yükseltmesi ve kapıyı kapatmasını haksız tahrik indirimi kapsamında değerlendiren mahkeme, bu cezayı 6 aya düşürdü. Takdiri indirim de uygulayan hakim, kasten yaralama suçundan Gökhan D.'ye 5 ay hapis cezası verdi. Gökhan D.'ye hakaret suçundan önce 1 yıl 9 ay hapis cezası veren hakim, bu cezasını da haksız tahrik ve sanığın ikrarı sebebiyle 11 ay 20 gün hapis olarak değiştirdi. Sanık Gökhan D., silahlı tehdit suçundan ise 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezası da haksız tahrik ve takdiri indirimle 1 yıl 8 ay hapis cezasına düşürüldü.

Gökhan D. üç farklı suçtan toplamda 3 yıl 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Gökhan D.’nin cezası ertelenmedi.