Olena Buletsa'nın özel hastanede gerçekleştirilen röntgen ve alçı işlemi için neredeyse 45 bin TL ödemesi, ailesini isyan ettirdi. Bu durumu öğrenen damadı Şeyhmus Doğan, hastaneye giderek yaşananları protesto etti. Hastanenin bu itirazın ardından ertesi gün 850 doları geri iade etmesi ise olayın seyrini değiştirdi.

61 yaşındaki Ukraynalı kadın, yaşadığı bu maddi travmanın ardından yaptığı açıklamada, "Bu miktar hem Türkiye'de hem de Ukrayna'da yaşayanlar için oldukça yüksek bir meblağ" ifadelerini kullandı. Olayın mağduru olan kadının kızı ise, annesinin Ukrayna'da tedavi olmayı planladığını belirtti.

Yaşanan olay, 4 Ağustos Cuma günü Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Aslan Bucak Mahallesi Cuma pazarında meydana geldi. Antalya'ya savaştan kaçarak yerleşen Olena Buletsa, kızı Kateryna Buletsa ile birlikte pazar alışverişi yaparken dengesini kaybederek düştü ve bileği kırıldı. Çevredekilerin durumu bildirmesi üzerine sağlık ekipleri tarafından özel bir hastaneye götürülen Buletsa, burada yaşadığı maddi şokla büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Durumun basına yansımasının ardından hastane, ertesi gün itibariyle 850 doları iade etti.

ERTESİ GÜN PARANIN BİR KISMINI GERİ YATIRDILAR

Burada iddiaya göre, sadece röntgen ve alçıya 1.680 dolar (günün kuruyla 44 bin 555 TL) fatura kesildi. Buletsa ve kızı bu parayı ödeyip evlerine döndü. Faturayı gören damadı Şeyhmus Doğan hastaneye gidip faturaya hastane çalışanları ve yetkililerine tepki gösterip itiraz etti. Olaydan bir gün sonra ise 850 dolar Kateryna Buletsa'nın hesabına geri yatırıldı.

"UKRAYNA'DA ALÇI FİYATI 30 DOLAR"

Çıkan fatura karşısında halen şaşkınlığını gizleyemeyen Kateryna Buletsa da şunları söyledi: "Bir röntgen çekildi, ardından cerrah kolu ayarladı ve bir alçı uyguladı. Sonuçta doktor alçının geçici olduğunu ve ameliyat gerektiğini söyledi. Bize bin 650 dolarlık bir fatura verdiler. Operasyonun miktarını belirtmediler. Bütün bunların Ukrayna'da çok daha ucuz olacağını düşünüyorum. Alçı yaklaşık 30 dolara mal olacak ve ameliyat yaklaşık 800 dolara mal olacak. Ukrayna'da bir savaş var. Oradan kaçıyoruz. Yardım istedi ve bu hastanenin hizmetleri için çok büyük parayı ödedik. Ukrayna'da alçı fiyatı yaklaşık 30 dolar. Kısacası, acil bakım, enjeksiyon, röntgen ve geçici alçı için bin 650 dolar aldılar. Annem Ukrayna'ya gidip muayene olacak" diye konuştu.

"HEM TÜRKİYE HEM UKRAYNA İÇİN ÇOK PARA"

Bileği kırılan Olena Buletsa ise, "Sadece alçı ve röntgen için çok para. Bu hem Türkiye hem de Ukrayna'da yaşayanlar için çok para" ifadelerini kullandı.