Üroloji alanındaki güncel tedaviler ve minimal invaziv cerrahi tekniklerinin paylaşıldığı etkinlik, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Minimal İnvaziv Üroloji Derneği iş birliğiyle düzenlendi. Canlı cerrahi kursu kapsamında gerçekleştirilen iki hastanın kapalı ameliyatları, katılımcılara canlı yayınla aktarıldı.

Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Baykam, düzenlenen etkinlikle ilgili heyecanlarını dile getirirken, kursun ikincisinin başarıyla gerçekleştirilmesinden duydukları memnuniyeti ifade etti. Prof. Dr. Baykam, ayrıca hastane ve kliniklerinin yaptığı çalışmalar hakkında katılımcılara kısa bir sunum yaparak bilgi aktardı.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sinan Zehir ise, sağlık alanında önemli bir dönemeçte olduklarını vurgulayarak, hastanenin başarılarına dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokolün, Çorum'da sağlığın kalitesini artırdığını belirten Doç. Dr. Zehir, fiziksel altyapı ve bilimsel çalışmaların birleşimiyle gerçekleştirilen başarılı çalışmalara vurgu yaptı.

Genç Sağlık Personeli Kıvanç Kilci Hayatını Kaybetti! Genç Sağlık Personeli Kıvanç Kilci Hayatını Kaybetti!

Burada klasik devlet hastanesi mantığından eğitim araştırma hastanesi ve üniversite mantığıyla hareket edilmeye başlandı. Üroloji ana bilim dalının, üroloji kliniğinin burada çok ayrı bir yeri var. Elinizde cihazın olması ya da fiziksel mekanın olması bugünkü gibi laporaskopik cerrahilerin, kanser cerrahilerinin yapılabilmesini sağlamıyor. Bunu o klinikte çalışan doktorlarımızın bilgi ve becerilerinin yanında bu alanda verilen destek etkili oluyor. 2023 yılında yaklaşın 1 milyon 800 bin hastaya hizmet veren Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sadece poliklinik hizmeti değil eğitim hizmetlerini aksatmadan yürütmek de önemli. Burada eğiticilerin eğitimi de yapılıyor. Bu da çok önemli” dedi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgür Yağan da, üroloji anabilim dalının sadece Çorum için değil çevre iller için de önemli hizmetler sunduğuna dikkat çekerek, “Toplumda yaşın ilerlemesine bağlı olarak hastalarımız da daha ileri yaşta olmaya başladı. Ameliyatı gerçekleştirilen hastamızda ileri yaşta bir hasta. Teknolojideki gelişme bize her alanda önemli katkılar sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Dr. Cenk Yücel Bilen, Dr. Ender Özden moderatörlüğünde gerçekleştirilen kursun ilk bölümünde Dr. Cemil Aydın canlı yayında laparoskopik parsiyel nefrektomi ameliyatı gerçekleştirirken, Dr. Mustafa Serdar Çağlayan AAM tedavisinde farmakoterapi, Dr. Murat Gülşen laparoskopide intraoperatif USG kullanımı hakkında bilgi verdi. Kursun ikinci bölümünde Prof. Dr. M. Murat Baykam, Dr. Cemil Aydın moderatörlüğünde yapılan oturumda ise Dr. Musa Ekici fleksible üreterorenoskopi ameliyatı gerçekleştirdi.

45-3

Editör: Serap