Büyükdeniz, Diyarbakır Çocuk Hastanesi'ndeki usulsüzlükleri, yoğun bakımda görevli olmayan bazı kişilerin görevli gibi gösterilmesi, nöbet tutmayanların nöbet ücreti alması, usulsüz ihaleler, ilaçların israf edilmesi ve sağlık çalışanlarına yönelik mobbing gibi durumları dilekçelerle idareye bildirdi.

 Her usulsüzlüğe dair ayrı ayrı dilekçeler verdi ancak bu dilekçelere rağmen hiçbir adım atılmadı.

Büyükdeniz, usulsüzlüklerin üzerine gidilmediği durumu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMMER) şikayet ederek konuyu yetkililere iletti. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı, iddiaların araştırılması için müfettiş görevlendirdi.

“FUZULİ DİLEKÇE” İKAZI

Müfettişler tarafından hazırlanan raporlarlarda iddiaların doğru olduğuna dair verilere ulaşıldığı öğrenildi. Müfettiş görevlendirilmesi sonrası hastane idaresi,18 Temmuz'da Büyükdeniz’i "fuzuli dilekçe yazmaktan" ikaz etti. Diyarbakır Çocuk Hastanesi Personel Hizmetleri Başkanı Dr. İhsan Esmer tarafından gönderilen ikaz yazısında, şu ifadeler yer aldı: “(...) ‘Hastane idaresine fuzuli birçok dilekçe ve tutanak yazdığınız, dilekçenin bir hak olduğu ancak bunu suiistimal etmenizden dolayı yazılı olarak ikaz edilmeniz’ uygun görülmüştür." Yapılan ikazın ardından Büyükdeniz, bugün Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne görevlendirildi.

“BÜYÜKDENİZ ÖLÜMDEN DÖNDÜ”

Konuya dair konuşan SES Diyarbakır Şube Başkanı Şiyar Güldiken, “Serdar Büyükdeniz, hastanenin asansörünün yere çakılmasından dolayı ölümden döndü. Yenişehir Belediyesine haber verildi. 60 gün içinde yapılması gereken tamirat yapılmadı. Hastanenin işyeri sağlığı ve güvenliği biriminde yer alan arkadaşımızın bunu bildirmesi görevidir. Ayrıca hastanede usulsüz ihale, ilaçların çöpe atılması, mobbing, nöbet tutmadığı, yoğun bakımda görevli olmadığı halde bunların ücretlerini alanları dilekçe ile bildirmesi sorumluluğunun gereğidir. İdare bunlarla uğraşacağına, arkadaşımızla uğraşıyor” ifadelerini kullandı.

Güldiken, “Dilekçe bir haktır. Fuzuli, gereksiz dilekçe yazmak diye bir şey yok. Aynı ve ayrı konularda yazılan dilekçelere ısrarla cevap verilmemişse, birden çok dilekçe de yazılabilir. Bu arkadaşımız aynı zamanda işyeri sağlığı ve güvenliği birimindedir. Daha iyi hizmet çıksın diye uğraşıyor. Ama bunlar alışmış rahatlarına. İtiraz eden, usulsüzlükleri anlatandan kurtulmak istiyorlar” dedi

Büyükdeniz’in görev yerine geri dönmesi için hukuki olarak süreci takip edeceklerini kaydeden Güldiken, işyerinde de bunun mücadelesini vereceklerini ifade etti.

Kaynak: (Evrensel)