Van YYÜ'de görevli olan asistan doktor Halil İbrahim Ulusal, hasta yakınları tarafından şiddetle karşı karşıya kaldı. Yaşanan bu üzücü olay sonucunda doktor yoğun bakıma alınırken, saldırganlar ise polis tarafından gözaltına alındı.

Sağlık Sen Van Şube Başkanı Hikmet Bilgin, bu tür şiddet olaylarını kesinlikle kabul etmediklerini ve saldırganları kınadıklarını belirtti.

Olay, bir hasta öğle saatlerinde hastaneye elindeki kesikle başvurduğunda başladı. Ortopedi asistanı Halil İbrahim Ulusal, hızla müdahalede bulundu. Ancak, hastanın kesik eline dikiş atıldığı sırada hasta yakınları tarafından saldırıya uğradı. Doktora yapılan saldırı sonucunda bir omuzunda kırık ve çıkık, diğer omuzunda ise çıkık meydana geldi. Ulusal, darp sonrasında yoğun bakım servisine alındı ve tedavi altına alındı.

Bu üzücü olayın ardından polis, doktoru darp eden iki saldırganı gözaltına aldı. Hasta yakınlarının şiddet eylemi, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin ne kadar ciddi bir sorun olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

'DOKTORUN BİR OMZUNDA ÇIKIK DİĞER OMZUNDA HEM ÇIKIK HEM KIRIK VAR'

DHA'nın haberine göre asistan doktorun yoğun bakımda tedavi altına alındığını söyleyen Sağlık Sen Van Şube Başkanı Hikmet Bilgin, "Bugün öğle saatlerinde elinde kesik olan bir hasta acil servise başvurdu. Bu sırada hastaya gerekli müdahaleyi yapan ortopedi asistan arkadaşımız hasta yakınları tarafından darp edildi. Ortopedi asistanı arkadaşımızın bir omuzunda çıkık olduğu, bir omuzunda da hem kırık hem çıkan olduğunu öğrendik. Asistanımızın şu anda yoğun bakımdaki tedavisi devam etmektedir. Böyle menfur olayların yaşanması son derece üzücü. Bunu yapanı şiddetle, nefretle kınıyoruz" dedi.

FAHRETTİN KOCA: TUTUKLANMALARINI BEKLİYORUZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, saldırıya uğrayan doktorla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Koca şunları kaydetti: "Van 100. Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezinde yaşanan şiddet olayında bir hekim arkadaşımız yaralandı. Olay, acil serviste bir hastaya müdahale edilirken, hasta ile bir hasta yakınının tıbbi bir konuda hekimden daha fazlasını biliyormuşçasına tavır almasıyla başlayıp, şiddete dönüştü. Bir uzmana saygısızlık, hekime şiddet asla bağışlanamaz. Şu an, hukuken “zanlı” sıfatını taşıyan iki kişi gözaltına alınmıştır. İfadeleri alındıktan sonra tutuklama talebiyle savcılığa sevk edilmelerini bekliyoruz. Sağlık camiası adına hekim arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum."

darp-1