1 Ağustos'ta başlayan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri, memur ve memur emeklileri arasında büyük bir merakla takip edildi. Ancak uzlaşmaya varılamadığı için Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girdi. Hükümetin yüzde 25 ve yüzde 11 zam önerisi, Memur-Sen'in yüzde 70 ve yüzde 40 zam talebi arasındaki fark, son kararı ne yönde etkileyecek?

Hakem Kurulu, memur ve memur emeklisinin iki yıllık zam oranını belirleyecek kritik bir rol üstleniyor. Bugün gerçekleşen dördüncü toplantı sonrasında ne tür bir sonuç alınacak, kamu çalışanlarının ve emeklilerin beklentileri karşılanabilecek mi? Bu sorular, kamuoyunun dikkatini çeken ve merakla beklediği konular arasında yer alıyor.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun perşembe günü gerçekleştireceği son toplantı, nihai kararı belirlemek adına son bir fırsat olarak görülüyor. Zam konusunda uzun süren bekleyişin ardından memur ve memur emeklileri, sonucun ne olacağını 31 Ağustos tarihine kadar öğrenecek.

SON TARİH 31 AĞUSTOS

Memurlara yapılacak zam oranına 31 Ağustos Perşembe günü saat 10.00'da toplanıp karar verilecek. Kurulun verdiği karar kesin olacak ve karara itiraz edilemeyecek.

3. TOPLANTIDA NE OLDU?

26 Ağustos'ta çalışmalarına başlayan Kurul, üçüncü toplantısını dün yapmıştı. 11 kişiden oluşan hakem heyetinin gündeminde zam oranı başta olmak üzere anlaşılamayan maddeler vardı. 7 saat süren toplantıda, uzlaşma sağlanamayan maddeler müzakere edildi.

Kurul, Pazar günü gerçekleşen ikinci toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur Sendikaları Konfederasyonları temsilcilerini dinlemişti. 2 saat süren toplantı Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığında gerçekleştirilirken, toplantıda akademisyenler, Memur-Sen, Kamu-sen ve KESK temsilcilerinden oluşan 11 üyenin tamamı yer almıştı.

TEKLİFLER YETERSİZ BULUNMUŞTU

Kamu İşveren Heyeti, 14 Ağustos'taki ilk teklifinde 2024'ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam teklif etmiş, 17 Ağustos'ta ise teklifini 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 şeklinde revize etmişti. Böylece ilk ve ikinci teklif arasındaki fark sadece yüzde 2 oldu.

Ağustos ayında tamamlanması gereken zam pazarlığında memurun talebi önümüzdeki yıl için yüzde 70 olurken, 2025 içinse yüzde 40 zam olarak açıklandı. Ayrıca aylık 7 bin 650 lira kira yardımı da talep ediliyor.

gerçekgündem