Peki, memur ve emeklilere toplu sözleşme zammı ne olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ocak 2024'te yüzde 40-45 arasında bir zam yapacaklarını daha önce açıklamıştı. Merkez Bankası verileriyle yapılan hesaplamalar, 6 aylık enflasyonun yüzde 33,13 olacağını gösteriyor. Bu oran, refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli zammını temsil ediyor. Temmuz 2023'te uygulanan yüzde 6'lık toplu sözleşme zammı çıkarıldığında, memur enflasyon farkının yüzde 25,59 olması bekleniyor.

Ancak, daha önceki hakem kararlarının hükümet teklifine yakın oranları kabul ettiği görülmüş. Ankara kulislerinden elde edilen bilgilere göre, geçmiş kararlarda Merkez Bankası'nın enflasyon tahminleriyle hükümetin son tekliflerinin uyumlu olduğu ifade ediliyor. 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde ise farklı bir durum dikkat çekiyor: Enflasyon detayına özel bir vurgu yapılıyor. Tüm bu gelişmeler, memurların ve emeklilerin gözü hakem kuruluna çevrilmiş durumda.

YENİ FORMÜL

2024 yılı enflasyon tahminleri ile hükümetin zam teklifi arasındaki fark, memur ve emeklilerin gözünde büyük bir soru işareti oluşturuyor. Merkez Bankası, gelecek yıl için yüzde 33 enflasyon tahmini yaparken, hükümetin teklifi sadece 15+10 olarak kalmıştı. Bu 8 puanlık farkı kapatmak ve enflasyonla başa çıkmak adına, Hakem Kurulu'nun nasıl bir karar alacağı merak konusu.

Uzmanlar, Hakem Kurulu'nun Merkez Bankası'nın tahminini göz önünde bulundurarak aradaki 8 puanlık farkı kapatacak bir oranda karar kılmasını bekliyor. Yüzde 30'un altında bir oranın açıklanmasının beklenmediği belirtilirken, 19+14 formülünün Merkez Bankası'nın tahminini tam anlamıyla yansıtacağı öne sürülüyor.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 32 BİN LİRAYA YAKLAŞACAK

Şu an için alt sınır kabul edilen hükümetin yüzde 15’lik toplu sözleşme oranı ile memur maaş zammının Ocak 2024 için yüzde 44,42 seviyesinde olması bekleniyor. Böylece 8077 TL seyyanen zam ile 22.017 liraya yükseltilen en düşük memur maaşı 31.797 TL’ye yükselecek. En düşük memur emeklisi maaşı ise 9.876 liradan 14.263 lira seviyelerine gelecek.

SGK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİNE 10 PUANLIK REFAH PAYI YOLDA

Öte yandan SGK, Bağ-Kur emeklileri de buradan çıkacak karara odaklandı. Çünkü emekli maaşı zammı için de memur zammı önemli bir referans olacak. Orta Vadeli Program ile bütçede yol haritası belli olurken emekliye zam düzenlemesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile iki bakanlık çalışmalarına başladı.

Emekliye, memur zammının altında kalmayacak şekilde zam yapılması bekleniyor. Hükümetin son toplu sözleşme zammı ve enflasyon beklentisiyle hesaplama yapıldığında tıpkı memurlar gibi Ocak 2024 emekli zammı oranı da yüzde 40-45 civarında olabilir. Merkez Bankası verileri dikkate alındığında ise SGK ve Bağ-Kur emeklisi için 10 puanlık bir refah payı söz konusu.

EMEKLİYE EK ZAM VAR MI?

Ocak 2024 emekli zammı için hangi rakamlar öne çıkıyor? 7500 TL olan en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Milyonların en merak ettiği soruya yanıt veren SGK uzmanı Emin Yılmaz, Meclis’in Ekim ayında açılması ile emekliye seyyanen zam yapılmasının söz konusu olduğunu söyleyerek, “Emeklilerimize 4.000 TL gibi seyyanen bir zam söz konusu olabilir.

Bir yandan da memur emeklileri için toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Orada da memurlara verilen 8077 liralık seyyanen zam memur emeklilerine verilmemişti. O talep de gündemde ama olasılık olarak biraz düşük bir ihtimal” şeklinde yorumda bulundu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN TL’YE YÜKSELTİLEBİLİR

Burada en düşük emekli maaşının Hazine desteği ile 10 bin TL'ye çıkarılması gündemde yer alıyor. Emekliye kademeli zam ise masada yeniden formül olarak yerini aldı. Buna göre emeklilerin kök maaşlarına yüzde 45, yüzde 40, yüzde 35 ve 30 zam verilmesi gündemde olacak.

gerçekgündem