Zam kararı için geri sayım başladı. Hakem Kurulu'nun ne kadar süre içinde bu önemli kararı alacağı büyük bir merak konusu. Ayrıca, kamu hakem heyetinin kimlerden oluştuğu da kamuoyunun dikkatini çeken bir diğer konu.

Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasındaki görüşmelerde, 2024 ve 2025 yılları için oransal zam ve bazı teklifler konusunda uzlaşma sağlanamamıştı. Ancak, taraflar 11 farklı hizmet kolunda anlaşmaya vardı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve yetkili sendikaların liderleri, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na gelerek önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Yalçın, görüşme sonrasında Bakanlık önünde açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaya göre, oransal zam ve bazı tekliflerde uzlaşmaya varılamadı ve bu durum nedeniyle Hakem Kurulu'na başvurulacak.

HAKEM KURULU'NA BAŞVURU NE ZAMAN?

Teklifin Memur-Sen tarafından kabul edilmemesi nedeniyle hükümet 17 ve 22 Ağustos'ta yeni tekliflerle masaya geldi. Tarafların yine anlaşamaması durumunda ise 23 Ağustos'tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulacak.

Bu aşamada Kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

Kamu hakem heyeti kimlerden oluşur?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu üyeleri yüksek yargı mensupları, sendikacılar, bürokrat ve akademisyenlerden oluşur. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun 7 üyesini Cumhurbaşkanı seçer, 4 üyesini ise sendikalar seçer.

cnntürk