Su Baskını Olabilir Raporu Olan Yere Yapılan Hastane Balçık İçinde Kaldı!

Çorum’un Bayat ilçesinde etkili olan kuvvetli sağanak yağış sel sonrası ilçede inşaatı tamamlanarak açılışa hazır hale getirilen yeni hastane binasının zemin ve bodrum katını su bastığı bildirildi..

Gündem 20.06.2020, 09:59 22.06.2020, 14:06
Su Baskını Olabilir Raporu Olan Yere Yapılan Hastane Balçık İçinde Kaldı!

DHA’nın haberine göre, Bayat ilçesinde akşam saatlerinde başlayan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi, bazı dereler taştı, cadde ve sokaklar göle döndü. İlçede inşaatı tamamlanan ve açılış için bekleyen Bayat Devlet Hastanesi yeni binasının zemin ve bodrum katını su bastı. Belediye ekipleri kepçeler yardımıyla suyun yönünü değiştirdi. Hastane binasının zemin ve bodrum katı balçıkla kaplandı. Bayat Belediye Başkanı Ekrem Ünlü, 15 dakika gibi bir süre yağan şiddetli yağmurun sele dönüştüğünü belirtti. İl Sağlık Müdürü Dr. Ömer Sobacı da selden zarar gören Bayat Devlet Hastanesinde incelemede bulundu.

2011 YILINDA 'SU BASKINI OLABİLİR RAPORU' İDDİASI

TIKLAYIN

Bayat Devlet Hastanesi’nin inşa edileceği alana 2011 yılında sel baskını ihtimali olduğundan inşaat yapılmasının uygun olmadığı yönünde rapor verildiği,  söz konusu raporun Çorum Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü kayıtlarında da bulunduğu iddia edildi. Çorum Valiliği'ne de raporun gönderildiği öğrenildi. Ayrıca hastanenin inşaat halindeyken de benzer su baskınları yaşandığı ifade edildi.

HİZMETE AÇILMASINI SEL ENGELLEDİ

Dere yatağına 2014 yılında 50 yataklı olarak Sağlık Bakanlığı tarafından ihale edilerek temeli atılan Bayat İlçe Devlet Hastanesinin açılış tarihi 2020 yılı Ağustos ayı olarak düşünülmüştü. Defalarca yapılan zemin etüdüne olumsuz rapor hazırlanmasına rağmen dere yatağına siyasi restleşmeler neticesinde inşa edilmişti. Sürekli sel tehlikesi altında bulunan İlçe Devlet Hastanesinin ileride felaketlere gebe olduğu ise bu gün yaşanan sel baskınıyla gözler önüne serilmiş oldu.

Yorumlar (2)
Saglik 5 ay önce
İşi bilene ehline sormazda eğitimli insanlara her seyi bilir deyip sorarsan olacağı bu bunun gibi daha çok örnek var ülkede....eskiden ustaların yöre halkının bildiğini şimdi kaymakamlar müdürler yöneticiler vs kişiler bilir oldu haliyle aslında hicbir bilgisi olmayan konularda hep hata yapiyorlar
Sağlıkçı 4 ay önce
Son fotoğrafta görünen ev, mevcut belediye başkanının yaptığı evdir. Hastane inşaatının da tüm uyarılara ve olumsuz raporlara rağmen, dere yatağına ısrarla yapılmasının sebebi de belediye başkanıdır. İlçenin kaderi bu. Adam gibi siyasetçi yok maalesef
26
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?