PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlığa Liyakat Esaslı Sistem Getirilmediği Sürece Sorunlar Çözülmez

Sağlık Bakanlığına yapılan yatırımlar sözleşmeli yöneticilik sistemine kurban ediliyor. Liyakatten uzak, referansla atama yapılan idarecilerden kaynaklı ve her geçen gün artan sorunlar yumağına hükümetin bir an önce çözüm üretmesi gerekiyor.

Gündem 11.12.2022, 15:37 Cansu Polat
Sağlığa Liyakat Esaslı Sistem Getirilmediği Sürece Sorunlar Çözülmez

Covid 19 döneminde Sağlık Bakanlığına ait teknik altyapının ne kadar güçlü olduğunu hem kamuoyu hem de tüm dünya gördü ve takdir etti.

Peki bu kadar güçlü teknik alt yapının bulunduğu Bakanlıkta başta çalışanlar olmak üzere vatandaşın memnuniyetsizlik sebebi ne?

Sahada görev yapan sağlık personelleri bu sorunun cevabının yönetimsel olduğunu net olarak biliyor.

Sözleşmeli yöneticilik sistemi ile Sağlık Bakanlığının personeli olmayan hatta devlet memuru olmayan ve hatta alışveriş merkezinde kasiyer olan kişiler hastanelere yönetici yapıldı.

Hayatında YTK nedir bilmeyen kişiler, şahıslar kurumlarda idareci olarak atanarak sözde sorumlu yapıldılar.

Referans sistemi ile de işlerin yürüdüğü görülünce kural ve kaidelerinin uygulanması yerine günü kurtaran yöneticiler, idareciler türedi.

Bunları kısa örneklerle açıklamak gerekirse;

Bir hastanedeki sözleşmeli idareci müfettiş raporu ile görevden alınıyor. Bir bakıyorsunuz aynı kişi yardımcı iken müdür olarak başka bir yere sözleşme imzalamış ya da uzman başkan olmuş veya Başkan Yardımcısı yapılmış. Eee durum böyle olunca Bakanlık çalışandan ne bekliyor ki?

Diğer taraftan mesai kontrolü tamamen mobbing aracına dönüşmüş durumda. Bu kontrol sadece bazı personele yapılıyor. Peki kanunda ya da mevzuatta bir ayrıcalık, bir istisna durumu var mı? Yok.

Sözleşmeli yönetici öğlen evine gidiyor, sabah çocuğunu okula bırakıyor 2 saat işe geç geliyor, akşam okuldan almak için bir saat erken çıkıyor ya da hiçbir şey bilmiyorsa çocuğuyla hastane idareci odasında oyun oynayarak mesai tamamlıyor. Çalışanlar görüyor ve biliyor bu durumu.

4 kişi çalışan birime sorumlu atıyorlar, bu yetmiyor o sorumluluya yardımcı atıyorlar. Yönetmelikte olmayan görevlendirmeler, yönetmeliğe aykırı işlemler yapılıyor. Onlarca mahkeme kararı var iken Valinin değil de İl Sağlık Müdürünün oluruyla süresiz geçici görevlendirme işlemleri devam ediyor.

Sağlık personeli hukuk bürosunda, bilgi işlemde, basın yayın birimlerinde çalıştırılıyor. Temizlik personeli olarak işe alınan kişi başhekimin kapısında elinde fotoğraf makinesiyle bekliyor.

Yöneticiler sendikalarının yönetim kurulundalar ya da yöneticilerin odasından çıkmayan sendika başkanları…

Bitmeyen toplantılar, imza atmaktan korkan yetkililer, çözülmeyen problemler, arızalı musluk tamirinin bile vaka olması, kırık lavabolar….

Hastanelerde yapılan disiplin soruşturmalarından hiç haberiniz var mı? Soruşturmalara muhakkik olarak kimler atanıyor? Ne kadar usule uygun?

Hasta ve çalışanlara yaptırılan memnuniyet anketleri sonuçlarına bakmayın! Önce onları revize edin. Kişilerin objektif cevap verebilecekleri ortamı hazırlayın ve lütfen anketleri yöneticilere bağlı birimler yapmasın. Bakanlık yapsın. Hasta hakları, çalışan hakları birimleri doğrudan Bakanlığa bağlansın. Bu birimlerde çalışanlara başka birimlerde görev verilmesin.

Öte yandan SABİM- CİMER, hasta hakları, çalışan haklarına gelen şikayetlere de önerilere de yine hep aynı kişiler cevap veriyor. Çözüm var mı? Tabi ki yok! Şablon cevaplardan kopyala yapıştır sistem işletiliyor.

Verilmeyen cevap sayısının da hayli yüksek olduğu biliniyor. Yapılan işlem var mı? Yok. Yaptırım var mı? Yok.

Ak Parti’ye seçim kazandıran sağlık sistemi adeta sözleşmeli yöneticilerin harcadığı sistem haline gelmiş durumda, çalışanlar da kurum aidiyeti kalmadı.

Bu kadar yozlaşmanın içerisinde onlar da günü tamamlayarak çözümü kendilerini kurumdan ne kadar uzak yer varsa oraya atarak buluyorlar.

Liyakate dayanan esaslı bir yönetici atama sistemi gelmez ise; sağlıkta yaşanan sorunlara çözüm bulmak imkansız hale gelmiş durumda.

Yorumlar (14)
Sözleşmeli yöneticilik son bulsun! 2 ay önce
Memur olmadığı halde sınavsız şartsız atanan müdürler milletvekili yakını damadı yiğeni müdürler sağlık bakanlığı gibi bir bakanlık dünyada yoktur
Önce vicdan sonra hak adalet ve liyakat 2 ay önce
Çok ama çok iyi özetlemiş siniz Devletin onca güzel imkanlarını yatirimlarini maalesef liyakatsiz,vicdansız,adaletsiz kişiler ve tutumlar bir çırpıda hder ediyor Rabbim sonumuzu hayır etsin inşAllah.
Asabi 2 ay önce
Alanya adsm müdürü bayan personellere fahişe dedi sağlık bakanlığına şikayet edildi işlem yapılmadı. İnşAllah en kısa sürede hesabı sorulacak. Antalya İl Sağlık Müdürlüğünde İbrahim çetin seninde kurtuluşun yok
Memur 2 ay önce
Tüm geçici görevler iptal edilmeli Sağlıkta hastanede kadro il ve ilçe Sağlık müdürlükleri kaymakamliklar geçici görevlerle dolu ne iş yapıyor araştırın tabi yazıyla değil fili olarak böyle olmamalı devlet kapısı
Dr 2 ay önce
Bu sitenin editörleri hergun bir tarafını yırtıyor sözleşmeli yöneticilere saldırmak için:) hemşire,ebe ysp den oluşan bu grup sözleşmeli yönetici dusmanliginizin altında esasen Doktor düşmanlığı var sanki bunu görmüyoruz. Ama nafile çabalarınız kim takar sizi:)
Kurşun 2 ay önce
VAllahi bunlar mazluma zulüm eder oldular. Emirlerini sorgulamadan yapacak adam arıyorlar. Yazık çok yazık. Liyakat baştan aşağı sıfır. Bunlara kulun gücünün yeteceği kalmamış. Güç zehirlenmesi tavan yapmış. İyiki ölüm var.
Ruhsuzhayat 2 ay önce
Ordu il sağlık müdürlüğünde personel başkan yardımcısı sağlık seninde Başkan yardımcısı.sendika başkanı nasıl istiyorsa yardımcısı da öyle iş yapıyor ayrıca sendika başkanınının karısı ordu devlet hastanesinde başhemşire.al sana liyakat .ederi beş para etmeyen insanlar yönetici oldu.
Sivasli 2 ay önce
Standart personel sağlık haber net haberi ; yoneticileri kotuleyen kopyala yapistir bir yazi . Yazinin altina yorum yazan yonetici olamamis kisilerden kin kusma yazilari. Igrenir olduk artik sizden
Yönetici 2 ay önce
Kadrolar içerisinde çok değerli insanlar da var ancak özellikle Parti'ye yakın diye Hemşire lerin kartlardan indirilip Md, Md Yrd.Uzman gibi kadrolara atanması çok vahim, yönetici olacak kişi muhakkak bir sınava tabi tutulmalı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.