PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Diyanet İşleri Başkanı Maaş Promosyonu Nedeniyle İmamlarla Karşı Karşıya Geldi

Diyanet İşlerinde görev yapan personelin maaş ödemelerinin faizsiz finans kuruluşlarından ödenmesini isteyen Başkan Ali Erbaş’ın 2 Bin 880 liralık promosyonla sonuçlanan ihale ile ilgili yargı süreci devam ediyor.

Gündem 22.07.2022, 13:21 Cansu Polat
Diyanet İşleri Başkanı Maaş Promosyonu Nedeniyle İmamlarla Karşı Karşıya Geldi

Mahkemenin promosyon ihalesini iptali yönündeki kararının ardından Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın tepkisi ve talimatı sonrası süreç Danıştay‘a taşındı. Devam eden mahkeme süreci nedeniyle imamlara ödenecek olan promosyon ödemeleri durduruldu.

Duruma tepki gösteren Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal ve genel başkan yardımcısı Kadir Şahin’in imzasıyla Diyanet’e yazı yazıldı. Yaşanan sürecin özetlendiği yazıda, “ödemelerin durdurulması” yönündeki isteme işaret edilerek “Müftülüklerde ihaleler yapılmış, anlaşmalar tamamlanmış, çalışanların alınan yeni promosyon kararından memnuniyetlerini her ortamda paylaşmış olduğu bir zamanda, yukarıdaki mesajın gönderilmesinin sendikamızca ve çalışanlarımızca doğru olmadığı düşünülmektedir” denildi.

"KONU KAPANMALI"

Cumhuriyet’e konuşan Ünal, kararın Danıştay’a götürülmesine “Yapılan doğru değil” tepkisini gösterirken mahkeme kararının personelin lehine olduğuna işaret etti. Ünal, “Diyanet’in artık konuyu kapatması gerekiyor; konu gündemden düşmeli” dedi. Promosyon miktarının az olduğunu kaydeden Ünal, “Bazı il merkezlerinde bile katılım bankalarının şubesi yok. Altyapı oluşur, promosyon noktasında da belli bir rakam olur, o zaman biz de ‘Personelin lehine’ deriz çünkü sendikalar personelin hak ve menfaatını korumakla yükümlü” ifadelerini kullandı.

Erbaş, 2019’daki bir genelge ile maaş ödeme protokolünde “faizsiz finans kurumlarının tercih edilmesi” talimatını verdi. Tepki çeken genelge doğrultusunda, 21 Mart’ta, merkez ve taşra teşkilatının maaş ödemelerine yönelik ihaleye çıkıldı ve yalnızca katılım bankalarının katıldığı ihaleyi, Ziraat Katılım ve Kuveyt Türk Katılım kazandı. İhale sonucu personele 2 bin 880 lira promosyon ödeneceği kaydedildi. Ancak ihaleyi yargıya taşıyan Türk Diyanet Vakıf-Sen’in başvurusu sonucu ihale iptal edildi. Bu nedenle il ve ilçe müftülüklerinin ayrı ayrı çıktıkları ihalelere tüm bankalar katıldı ve ödenecek promosyon tutarı 16 bin liraya kadar çıktı.

Yorumlar (24)
Asabi 3 ay önce
Bu haberin sağlık personeliniyle ne alakası var. Bize ne AMK
tahsin fatih 3 ay önce
bu haberin saglik personeli ile ne ilgisi var ve 100.ooo hekim imzali dilekce haberi yok siz neyin sitesisiniz acaba...
Saglik personeli 3 ay önce
Saglikçiların sorunlarını haber yapın bizene diyanetten
vatandaş 3 ay önce
sıkıntı yok, haramı helalleştirmek kadar kolay bişey yok.
Hhhhh 3 ay önce
Helal olsun ver Allahım haram olsun ver Allahım bizim uşaklar yer Allahım
sağlık personeli 3 ay önce
sendikalar personelin hak ve menfaatını korumakla yükümlü” ifadelerini kullandı. Sayın başkan dinimizin emrini korumuyormusunuz yazıklar olsun size bence önemli olan dinimizin emridir
Mahşer de hisset! 3 ay önce
Esasında diyanet personeli örnek olmalı...!promosyon un helal olmadığı görüşü çoğunlukta, promosyon hep kalkmalı...!
Hhhhh 3 ay önce
Helal-haram işine sokup bizim promosyonlarada çökeydiniz bi ya la....Rakamlar yükseldi ya artık ölüyü diriyi s*ker gözünüzü bizim promosyonlara dikersiniz....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?