PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bakan Koca Malpraktis Tazminatlarına İlişkin Yönetmeliği Anlattı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Malpraktis davaları sonucu hekimlere rücu eden tazminatları yönelik olarak bugünkü resmi gazetede yayınlanan yönetmeliği anlattı.

Gündem 15.06.2022, 02:09 15.06.2022, 20:49 Cansu Polat
Bakan Koca Malpraktis Tazminatlarına İlişkin Yönetmeliği Anlattı

10 başlıkta çıkarılan yönetmelikle ilgili bilgi veren Bakan Koca, sağlık çalışanlarına soruşturma izni verilmesi ve tazminat konusunda yetkili Mesleki Sorumluluk Kurulu Kurulduğunu belirtti.

SAVCILIK KURULA GÖNDERECEK

Sağlık personelinin soruşturulması ve malpraktis davalarından doğan tazminatın rücu edilmesine ilişkin yönetmelikle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Koca, Devlet Üniversitesi kadrosundaki öğretim elemanları dışındaki sağlık çalışanlarının tıbbi iş ve işlemleri dolayısı ile yapılan şikayetler, ilgili savcılıklar tarafından soruşturma izni için kurula gönderileceğini söyledi.

ÖZEL SAĞLIK KURULUŞLARINDAKİ PERSONELDE DAHİL

Özel sağlık kuruluşlarında görev yapan sağlık personeli ile serbest meslek icrasındaki hekimlerin soruşturulmasının da Mesleki Sorumluluk Kurulu iznine tabi olduğunu belirten Koca, kurulun bu şikayetlere ilişkin ön inceleme yaptırarak soruşturma izni verilip verilmemesine karar vereceğini açıkladı.

İTİRAZ MAHKEMESİ ANKARA BÖLGE İDARE MAHKEMESİ

Mesleki Sorumluluk Kurulu’nun soruşturma iznine ilişkin verdiği kararlara karşı itiraz edilecek yetkili mahkemenin Ankara Bölge İdare Mahkemesi olduğunu belirten Sağlık Bakanı, “itirazların buraya yapılacağını” kaydetti.


Doktor Hatası (Malpraktis) Yönetmeliği Yayımlandı - Yönetmelik için TIKLAYINIZ.


CEZA MAHKEMESİ KARARI BEKLENECEK

Kamu idaresinin tazminat ödenmesine hükmedilen durumlarda ilgili sağlık meslek mensubunun görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle görevini kötüye kullanmasına sebebiyet verdiğine dair kesinleşmiş Ceza Mahkemesi kararı olmadığı sürece rücu işlemi uygulanmayacak diyen Bakan Fahrettin Koca, tabi işlemler ve uygulamalar sebebiyle idarece ödenen tazminatın ilgili sağlık personellerine rücu edilmesi; ancak kasten görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle görevini kötüye kullandığı kesinleşmiş Ceza Mahkemesi kararı ile tespit edilmesi halinde mümkün olabileceğini söyledi

Bakan koca açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Mahkemece hükmedilen tazminatın, ancak bu şartların varlığı halinde rücu edilmesinde, ilgili sağlık personelinin kusur oranı gözetilerek rücu miktarı Kurul tarafından belirlenecektir.

Kurul üyeleri, rücu konusunda verdikleri kararları sebebiyle kesinleşmiş yargı kararı olmadıkça malî ve idarî yönden sorumlu tutulamayacaktır.Bu mevzuat çerçevesinde başta hekimlerimiz olmak üzere bütün sağlık çalışanlarımız Malpraktis baskısı yaşamadan mesleklerini bilimsel çerçevede özgürce ifa etme imkânına kavuşmuştur.

HEKİMLERİMİZ DE HÂKİMLERİMİZ GİBİ KORUNMUŞ, DÜNYADA BENZERİ OLMAYAN BİR GÜVENCEYE KAVUŞMUŞTUR.

Yorumlar (9)
uz dr 2 hafta önce
siz üç kuruşa it gibi çalışın cezayı kafanıza takmayın diyorlar
tahsin fatih emekli doktor eski bashekim 2 hafta önce
sn bakan essegi kaybettirip sonra semeri bulduk ya diye sevinilmesini beklemeyin. Bu noktaya nasil geldik. Yuksek saglik surasi ve bunun kararlarinin mahkemeleri baglayici oldugu noktadan geldik.Genc hekimler bilmezler. 80 yillik cumhuriyeti kurdugu duzenlemeyi yok edip her sey bozulunca kismen geri dondunusizez.son sor: dunyanin hangi ulkesinde hekimi tibbi olarak suclu bulmaya yetkili komisyonda 5 bes tane atanmis burokrat 2 tane hekim vardir acaba..
HEMŞİRE ADAM 2 hafta önce
SAĞLIKÇILAR TEMMUZDA EN DÜŞÜK ZAMMI ALACAK ÇÜNKÜ SAĞLIKÇININ TABAN MAAŞI EN DÜŞÜK DURUMDA NE OLACAK BU DURUM VİCDANA SIĞIYORMU?
Sağlık camiası 2 hafta önce
MASAL ANLATMIŞ MASAL.
Sağlık camiası 2 hafta önce
MASAL ANLATMIŞ MASAL.
Bekim 2 hafta önce
Doğru ile yanlışları birbirinden ayırmak lazım. Maaşlar ile ilgili düzenleme bir fiyasko olsa da bu güzel bir adım, tebrik ederiz ???? ancak kuruldaki bürokratları çok anlamadık sayın bakanım bunların karar vermede etkisinin olmaması gerekir. Maaşlarda özlük haklarında acil düzeltme bekliyoruz!!
Komik işler 2 hafta önce
Bu yasayı doktorun kara kaşına kara gözüne getirmediniz. Muhattap olduğunuz kesim doktorlar cahil cühela adam değil. Doktorun hele bir cerrahın her ameliyatta komplikasyon riski vardır ve doktorlar bu paraları ödeyecek maddi durumda değiller. Ee adamın canı da ödeyebileceği kadar ucuz değil öyle olunca parayı devlet ödesin o zaman diyorsunuz. Bu sefer de doktora hapis cezası veririz hapisi devlet mi yatacak doktor yatar işte :) Ne oldu 12-13 bine ameliyat yapmaya meraklı enayi doktor bulamadınız mı ???
Hakkaniyet 2 hafta önce
Afiliye hastanede çalışıyorum. Ayda ortalamanın üstünde puanım oluyor. Benimle çalışmadıkları ve bana katkısı olmadığı halde asistan hekimlerle birlikte klinik puan hesaplanıyor. Ve ben direk ortalamanın altındayım. Döner yarı yarıya düşüyor. Bu hakkaniyetli mı adaletli mı. Bakanlık bürokratları bu adaletsizliği görmüyor. Yeri geliyor asistan benden fazla maaş alabiliyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?