Sözleşme Süreci Başlıyor: 4 Milyon Memur ve 2,5 Milyon Memur Emeklisi İçin Ağustos Ayı Görüşmeleri Başladı

Bugün itibarıyla başlayan ve Ağustos ayı boyunca sürecek olan büyük çaplı sözleşme süreci, 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiriyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının açılışını Bakan Vedat Işıkhan gerçekleştirdi. Memur konfederasyonlarının genel başkanları ve 11 farklı hizmet kolundaki yetkili sendikaların temsilcileri de toplantıda yer aldı.

Toplantı, önemli konuşmalarla başladı ve görüşmelerde takvimin nasıl işleyeceğine dair belirlenecek adımlar tartışıldı. Sözleşme süreci, kamu çalışanlarının mali ve sosyal hakları üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Ağustos Ayında Memur ve Memur Emeklilerini Memur-Sen Temsil Edecek

Ağustos ayı boyunca devam edecek olan görüşmelerde, memur ve memur emeklilerinin temsilcisi olarak Memur-Sen önemli bir rol üstlenecek. Görüşmelerin ilk aşamasında, hizmet kollarının talepleri detaylı bir şekilde müzakere edilecek. Taraflar arasında bir mutabakat sağlandıktan sonra, memur ve memur emeklilerini genel olarak ilgilendiren talepler görüşülmeye başlanacak.

Memur-Sen üçer aylık zamlar istedi

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi'ne dair taleplerini geçen hafta açıklayan Memur-Sen, 2024 yılı için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 artış istemiş, 2025 yılı için ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci altı ayda yüzde 25 ve ikinci altı ayda yüzde 15 zam talep etmişti.

Aylık 7 bin 650 liralık kira yardımı, memura yapılan seyyanen zammın emekliye de yansıtılması ve gelir vergisinin yüzde 15'te sabitlenmesi diğer talepler arasında yer aldı.