Ekonomi dünyasında büyük bir öneme sahip olan Merkez Bankası faiz kararı için beklentiler artarken, piyasaların gözü 20 Temmuz tarihinde yapılacak toplantıya çevrildi. Son toplantıda faiz oranını artıran TCMB, Temmuz ayı kararında nasıl bir tutum izleyeceği merakla bekleniyor.

Para Politikası Kurulu'nun açıklayacağı faiz kararı, ekonomiye ve finans piyasalarına yön verebilecek önemli bir belirleyici olacak. Faiz oranlarının ne yönde değişeceği ve alınacak politika kararları, enflasyon, döviz kurları ve ekonomik istikrar üzerinde etkili olabileceği için yakından takip ediliyor.

Faiz beklentisi ne yönde?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 500 baz puan artırılarak yüzde 20,00'ye çekileceğini tahmin ediyor.

AA Finans'ın, 20 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirilecek TCMB'nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 20 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 500 baz puan artırım yönünde gerçekleşti.

Anket sonuçlarına göre, 250 ila 650 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 17,50 ile yüzde 21,50 arasında, yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 25 ile 50 arasında yer aldı.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 28,50 oldu.

Faiz oranı haziranda yüzde 15'e yükselmişti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu haziran ayı faiz toplantısı için karar geçtiğimiz ay açıklandı.

 Yeni başkan Hafize Gaye Erkan başkanlığında ilk kez toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 650 baz puan artışla yüzde 15'e yükseltti.

Kaynak: TRT HABER