Sağlık turizminin son dönemde önemli destinasyonlarından biri haline gelen Türkiye'nin, BBC muhabirlerince yapılan haber, büyük ilgi çekti. BBC, özellikle mide ameliyatı düşünen bir hastanın perspektifinden Türkiye'deki sağlık hizmetlerini detaylı bir şekilde ele aldı.

BBC muhabirleri, Dr. O.E. ile görüşerek mide kelepçe ameliyatı hakkında bilgi aldı. Ancak dikkat çeken nokta, doktorun önerilerindeki tuhaflık oldu. Gizli kamera görüntülerinde, Türk doktorun, "Kilo verme ameliyatı olmak için vücut kitle endeksinizi artırmanız gerekiyor, o yüzden biraz abur cubur yiyin" dediği görüldü.

AYM'nin Yüzde 2 Sendika Barajı İptal Kararı Resmi Gazete de Yayınlandı! AYM'nin Yüzde 2 Sendika Barajı İptal Kararı Resmi Gazete de Yayınlandı!

Muhabirin vücut kitle endeksinin sağlıklı bir seviye olan 24.4 olduğu belirtilirken, doktorun "Mutlaka yemek yiyin, yemek yiyin. Bir şeyler yiyin ve 30'a ulaşın" önerisinde bulunduğu kaydedildi. Haberde, herhangi bir ön değerlendirme yapılmadan 3 ay sonraya randevu vermeye çalışan doktorun, hastanın bu süre zarfında kilo alması gerektiğini belirttiği ifade edildi.

BBC'nin bu özel haber dosyası, Türkiye'nin sağlık turizmi alanındaki pratiklerine dair tartışmalara neden olurken, haberin ortaya çıkardığı doktorun tavsiyeleri, kamuoyunda tartışma konusu oldu.

GÖRÜNTÜLER GLASGOW'DA ÇEKİLDİ

BBC'ye konuşan bir sağlık çalışanı böyle bir ameliyatı önermenin ve beslenme düzeniyle ilgili yorum yapmasının etik olmadığını söylerken, bu tür ameliyatların geri dönülemez sonuçlar doğurabileceğine de dikkat çekildi.

Birleşik Krallık'ta bu tür bir ameliyatın 10 bin ile 15 bin pound arasında yapılabildiğine dikkat çekilirken Türkiye'de ise bu tür bir "tatilin" 2 bin pounda yapılabildiği hatırlatıldı.

Glasgow'da çekilen gizli görüntüye dikkat çeken BBC, videodaki doktorun çalıştığı hastanenin İngiltere'de indirim günleri yaptığını da aktardı.

HASTANE VE DOKTOR YALANLADI

BBC'nin haberinde konuşan satış temsilcisinin, "Hayatım boyunca, 30 yıl boyunca yo-yo diyeti yaptım ve iki yıl önce kelepçe taktırdım. Daha geleneksel yöntemlere mi bakıyorsunuz ve yo-yo riskini göze alıyor musunuz? Yoksa birkaç ay boş verip domuz gibi mi yiyorsunuz? Yüksek yağ, yüksek kalori, yüksek her şey" dediği de belirtildi.

BBC'nin haberindeki hastane de konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Hastanemizin uluslararası kılavuzlara veya kriterlere uymayan hastaları ameliyat için kabul ettiği iddiasını tamamen reddediyoruz. Hastanedeyken tam ve kapsamlı bir sağlık kontrolü yapılmaktadır" denildi.

Gündeme gelen Türk doktor da bir hastayı kilo almaya teşvik eden yorumlar yaptığı iddiasını reddetti.

Editör: Serap