Kamu işveren tarafının 2024 ve 2025 yılları için önerdiği maaş artış oranlarına dikkat çeken Taşkın, 2024 yılı birinci 6 ayı için %15, ikinci 6 ayı için %10; 2025 yılı birinci 6 ayı için %6, ikinci 6 ayı için %5 teklifinin ekonomik gerçeklerin altında olduğunu dile getirdi. Merkez Bankası enflasyon tahminlerinin bile altında kalan bu teklifin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Özellikle yüksek enflasyonun gölgesinde maaşlardaki reel kayıpların göz ardı edildiğine dikkat çeken Taşkın, "Memur ve memur emeklileri yüksek enflasyona karşı adeta eziliyor, ekonomik sıkıntının bedelini ödüyorlar" dedi. Kamu işveren tarafının yapılan teklifi kabul edilemez bulan Taşkın, bu teklifin memur ve emeklilerinin aklıyla alay etmek olduğunu ifade etti.

Hükümetin büyüme ve ekonomik hedefleri ile dar ve sabit gelirli memur ve emeklilerin yaşadığı gerçekler arasında uçurum olduğunu belirten Taşkın, yaşanan çelişkinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, maaş zamlarının geçmiş dönem kayıplarını bile telafi etmekte yetersiz kaldığını belirtti.

Taşkın, "Gerçek enflasyona göre, dar ve sabit gelirli vatandaşlar için reel maaş artışının sağlanması gerekiyor. Alım gücünün iyileştirilmesi, refah payının verilmesi ve enflasyon farklarının düzenli olarak ödenmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Son olarak, Taşkın, yetkili konfederasyonun taleplerinin dikkate alınmadığını, teklifin gerçek enflasyonun altında olduğunu belirterek, "Ortada bir tiyatro oynandığını gösteriyor" dedi ve memur ve memur emeklilerinin daha adil ve gerçekçi bir teklif beklediğini belirtti.