Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Derya Uğur, sağlık sektöründeki teşvik ödemesi uygulamasına olan eleştirilerini dile getirdi. Uğur, "Sağlık emekçileri, ailelerinden, kişisel yaşantılarından fedakarlık yaparak insan hayatını ve sağlığını emanet edilen kişilerdir. Bu emekçilere teşvik değil, hakları teslim edilmelidir" dedi.

Değişiklikler sağlık sistemine katkı sağlamıyor

Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler ve getirilen yeni ödeme türleri hakkında konuşan Uğur, yapılan değişikliklerin sağlık sisteminin iyileştirilmesine katkı sağlamadığını ifade etti. Aksine, bu değişikliklerin sağlık çalışanları arasındaki çalışma başarısını ve verimliliği olumsuz etkilediğini belirtti.

Ek ödeme duyurulma şekli akıl almaz

Genel Başkan Derya Uğur, teşvik ödemelerine ilişkin yaptığı açıklamalarda, bu ödemelerin duyurulma şeklinin akıl almaz olduğunu belirtti. Uğur, "Vatandaşın aklıyla dalga geçmek, hakları hiçe saymak ve bunu 'kandırma' yoluyla yapmak hukuk devletine ve sosyal devlete yakışmamaktadır" ifadelerini kullandı.

Ek ödemeler zamanında ödenmiyor

Teşvik ödemelerinin kurumlar tarafından zamanında ve tam olarak yapılmadığını vurgulayan Uğur, çalışanların hak ettikleri ücretlerin parçalı olarak ödendiğini ve hatta eksik ödendiğini belirtti.

Sağlık Çalışanlarına Liyakatsiz Atamalar Yeter! Sağlık Çalışanlarına Liyakatsiz Atamalar Yeter!

"Çalışanlara tek kalemde maaş ödenmesinin bile sağlık çalışanlarına gösterilmesinin zor olduğu bir sistemden bahsetmekteyiz" diyen Uğur, "Ay sonuna gelmemize rağmen birçok Sağlık Bakanlığına bağlı hastanede teşvik ödemelerinin hala yapılmadığını görmekteyiz. Sağlık Bakanı Sn. Koca'nın, sosyal medya platformlarında sağlık çalışanlarına övgüler yağdırarak hak ettiklerini verdikleri algısına yol açmamalıdır"

şeklinde konuştu.

Maaşlar yoksulluk sınırına göre belirlenmeli

Derya Uğur, tüm sağlık emekçilerinin aylık maaşlarının, asgari yoksulluk sınırı baz alınarak belirlenmesini ve tüm ek ödemelerin emeklilik hesaplamasına dâhil edilmesini talep ettiklerini ifade etti.

Çalışanlara teşvik değil hakkını verin

Uğur, sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını istediklerini vurgulayarak,

"Sağlık çalışanlarını yoksulluk sınırı altında ücretlere mahkûm eden, ay sonu gelmeden eriyen, alın terinin karşılığı olan ücret bile ödenememektedir. İnsan hayatını ve sağlığını emanet ettiğiniz; ailelerinden, kendilerinden ve sosyal yaşantılarından fedakarlıklar yaparak sağlık hizmeti sunan sağlık emekçilerine teşvik değil hakkı teslim edilmelidir"

şeklinde konuştu.