Meclis açılıyor! En düşük emekli maaşı için en güçlü tahminler Meclis açılıyor! En düşük emekli maaşı için en güçlü tahminler

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde bulunan devlet hastanesinde "ameliyathane" bölümünde görevli olan Genel Sağlık-İş Sendikası iş yeri temsilcisi, görev tanımına aykırı bir şekilde "çocuk servisi"nde görevlendirildi. Sendika, hemşirenin mağduriyetinin giderilmesi amacıyla Antalya 2. İdare Mahkemesi'nde "görev tanımına aykırı görevlendirmenin iptali" istemiyle dava açtı. Mahkeme, idari işlemi iptal etti ancak hastane idaresi mahkeme kararını uygulamadı ve sağlık çalışanına yönelik "mobbing" uygulamaya devam etti.

Hemşirenin görevine iade edilmesi ve baskının son bulması talebiyle Genel Sağlık-İş üyeleri, hastane başhekimi ile görüşmeye gitti. Ancak görüşmede Başhekim Adil Çelik'in hakaret içeren ifadeler kullanması üzerine sendika genel mali sekreteri Erman Açıkgöz, görüşmeyi sonlandırdı. Açıkgöz ve beraberindeki heyet, hastanedeki hukuksuzlukları kamuoyuna duyurmak amacıyla hastane önünde bir basın açıklaması düzenledi.

Genel Sağlık-İş Başkanı Derya Uğur, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Beyaz kodun hangi durumlarda verileceğini bilemeyen bir başhekim, beyaz kodu hak aramaya çalışan sağlık çalışanları üzerinde tehdit olarak kullanıyor" dedi. Uğur, başhekim hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti ve hukuk tanımayan idarecilerin sendikayı yıldıramayacağını vurguladı. Genel Sağlık-İş olarak mağduriyet yaşayan tüm sağlık çalışanlarının yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

BEYAZ KOD NEDİR?

 Beyaz kod sağlıkçıların sözel veya fiziksel şiddete maruz kaldığı durumlarda şiddeti önlemek için kullanılan acil durum yönetim aracıdır. Sağlık personeli sadece hakaret, tehdit durumunda değil can güvenliğini tehdit eden her durumda beyaz koda başvurabilir.

 Cumhuriyet