Silvan'da, 100 bin kişilik nüfusa sahip olan ilçede Kulak Burun Boğaz ve Nöroloji alanında çalışan doktorların istifalarının ardından, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından geçici görevlendirme yapıldı.

YENİGÜN HABER'den Sabri GÜZELGÜN'ün haberine göre; Silvan Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi'nde KBB ve Nöroloji doktorlarının istifalarının ardından, ilgili bölümlerde eksikliği gidermek amacıyla geçici görevlendirme yapıldı.

İddialara göre, Bismil Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi'nden geçici görevlendirme yapılan doktorlar, sadece randevusu olan hastaları muayene ediyorlar. Ancak, randevu alamayan diğer hastalar tedavi olamıyorlar. Geçici görevlendirmelerin başlamasından bu yana yaklaşık bir aydır hastaların mağduriyet yaşadığı öne sürülüyor.

Sağlık Bakanlığı'nın 2011 yılından bu yana uyguladığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nde (MHRS) hastaların randevu almakta zorlandığı iddia ediliyor. Alo 182'yi arayan hastaların dakikalarca bekletildiği ve bağlantı kurulduğunda bile randevu alamadıkları belirtiliyor. Birçok hasta ve hasta yakını, MHRS üzerinden randevu alamadıklarını ve geçici görevlendirme ile gelen doktorların hastalara bakamayacaklarını ifade ediyor.

Şikayetlerini dile getiren Ercan Akın adlı hasta, "182'den randevu alamıyoruz. Bir aydır arıyorum 'dolu' diyorlar, her gün aynı şey. Hastanede KBB ve Nöroloji doktorları geçici görevlendirme ile geliyor. Biz geçici görevlendirme ile doktor istemiyoruz. Kadrolu doktor istiyoruz. Hastaneye geldiğimde doktorun kapısında tek bir hasta olmamasına rağmen, doktor randevusuz bakamam diyor. Bizim acil yetkimiz olmazsa ne işimiz var hastanede? Oğlum için defalarca randevu oluşturmaya çalıştık. Randevu alamadık. Hastaneye geldik. Geçici görevlendirme ile gelen hastalar sadece mesai saatlerini tamamlamak için geliyor" şeklinde konuştu.

Devlet hastanelerinde bazı bölümlere geçici doktor görevlendirmesi yapıldığını belirten Ayşe Kara adlı hasta, "100 bin nüfuslu bir ilçede kaç yıldan beridir hep geçici görevlendirme ile doktor gönderiliyor. Biz artık geçici görevlendirme ile doktor istemiyoruz. Randevu sistemi ise, 15 gün için dolu oluyor. Acilde her bölüm doktoru olmuyor. Sistem içinde sistemsizlik yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

Zeynep Aydın adlı hasta ise sorunu şu şekilde dile getirdi: "Aylardır kulağımdan rahatsızım, randevu oluşturmak için iki gün uğraştım, maalesef randevu oluşturamadım. Hastaneye geldim muayene olmak istedim, ancak muayene olamadım. Geçici görevlendirme olduğu için doktorlar beni muayene etmedi."

8 Sağlık Personeli Yedikleri  Yemekten Zehirlendi 8 Sağlık Personeli Yedikleri Yemekten Zehirlendi

Uzun zamandan beri nöroloji rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Ahmet Yılmaz ise, "Randevu sistemimde sorun yaşadığım için hastaneye geldim. Ancak doktor randevusuz muayene etmeyeceğini söyledi. Silvan’da artık geçici görevlendirme değil, kadrolu doktor istiyoruz" şeklinde konuştu.