BD merkezli Forbes Dergisi tarafından düzenli olarak yayımlanan en zenginler listesinin 2024 yılı güncel hali yayımlandı.

ABD merkezli Forbes dergisi, 2024 yılında yayımlanan en zenginler listesini açıkladı. Listenin zirvesinde, 233 milyar dolarlık servetiyle Fransız iş insanı Bernard Arnault bulunuyor. Arnault, Louis Vuitton ve Sephora gibi markaların sahibi olan moda ve kozmetik devi şirketlerin patronu olarak biliniyor. Arnault'nun serveti geçen yıla göre 22 milyar dolar artarak rekor seviyeye ulaştı. 2020 yılında 76 milyar dolarlık servete sahip olan Arnault, son dört yılda servetini yaklaşık üç katına çıkardı.

MURAT ÜLKER ZİRVEDE!

Türkiye adına listede zirvede yer alan isim ise 5,1 milyar dolarlık servetiyle Murat Ülker oldu. 65 yaşındaki Yıldız Holding'in patronu Ülker'in serveti geçen yıla kıyasla yaklaşık 100 milyon dolar arttı ve dünyanın en zenginleri listesinde 2024 yılında 597. sıraya yerleşti. Ülker, geçen sene Türkiye'nin en zengin ikinci, dünya listesinde ise 534. sırada yer almıştı.

2. ZENGİNİMİZ: ŞABAN CEMİL KAZANCI

Türkiye'nin ikinci en zengin ismi ise 3,5 milyar dolarlık servetiyle Kazancı Holding'in patronu Şaban Cemil Kazancı oldu. 63 yaşındaki Kazancı'nın serveti bir yılda 1 milyar dolar arttı. Geçen sene Türkiye'nin yedinci, dünyanın 1217. en zengini olan Kazancı, bu yıl dünya listesinde 920. sıraya yükseldi.

İPEK KIRAÇ 3. SIRADA YER ALDI

Türkiye'nin en zengin üçüncü ismi ise 3,1 milyar dolarlık servetiyle İpek Kıraç oldu. Kıraç Holding'in patronu İnan Kıraç ile Suna Kıraç'ın kızı olan İpek Kıraç'ın Koç Holding'de de hissesi bulunuyor. 39 yaşındaki İpek Kıraç'ın serveti geçen yıl yaklaşık 200 milyon dolar arttı. Geçen yıl Türkiye'nin en zengin beşinci, dünya listesinde ise 1027. sırada olan İpek Kıraç, bu yıl dünya listesinde 1062. sırada yer aldı.

Geçen sene 3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye listesinde dördüncü, dünya listesinde ise 982. olan Semahat Sevim Arsel, bu yıl Türkiye listesindeki sırasını korurken, dünya listesinde 1104. sıraya geriledi. Vehbi Koç'un kızı olan 95 yaşındaki Arsel'in serveti 2024'te değişmedi.

Geçen sene 5,3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin birinci, dünyanın 497. en zengini olan Sasa Polyester'un patronu İbrahim Erdemoğlu, bu yılki listede 2,8 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin beşinci, dünyanın 1187. en zengin ismi oldu. 61 yaşındaki Erdemoğlu'nun serveti bir yılda borsadaki Sasa hisselerindeki değer düşüşünün etkisiyle 2,5 milyar dolar azaldı.

Yandal Uzmanı Doktor Maaş Bordrosunu Paylaşarak Diğer Memurlarla Kıyasladı Yandal Uzmanı Doktor Maaş Bordrosunu Paylaşarak Diğer Memurlarla Kıyasladı

Bu yılki Türkiye'nin en zenginleri listesinde altıncı sırada, 2,7 milyar dolarlık servetiyle Rönesans Holding'in patronu Erman Ilıcak bulunuyor. Aynı zamanda Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin müteahhidi olan Ilıcak, dünyanın en zenginleri listesindeki sıralamasını bu yıl 1312. sıradan 1238. sıraya yükselterek Türkiye listesinde dokuzuncu sıradan altıncılığa yükseldi. 56 yaşındaki Ilıcak'ın serveti bu yıl yaklaşık 400 milyon dolar arttı.

Türkiye'nin en zenginleri listesinin yedinci sırasında ise bu yıl 2,7 milyar dolarlık servetiyle Mustafa Rahmi Koç bulunuyor. 93 yaşındaki Koç'un serveti geçen senekiyle aynı kaldı ve dünya listesinde 1104. sıradan 1238. sıraya geriledi.

Turkiye En Zengini Listesi