Kuzey Ekspres sitesinden Meryem Akgül’ün hazırladığı özel habere göre; Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Romatoloji Polikliniğinde muayene olmak isteyen hastalar trajikomik olayla karşılaşıyor.

Kadın hasta E.A., yaşadığı mağduriyetindeki iddiaları şöyle anlattı: “Romatizmal hastalıklarım için Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi için Kaşüstü kampüsüne gittim. Fakat poliklinikteki iki doktor birbirleriyle kavgalı olduğu için birbirlerinin hastalarına bakmıyorlarmış. Duruma oldukça şaşırdım ve şoke oldum. Öğrendim ki bu şekilde birçok hasta mağdur edilmiş. Başhekimle görüştük. Hasta Hakları Şikayet Kutusuna, şikayet dilekçemi yazabileceğimi söylediler. Ben bu saçma gerekçelerle 1 aydır muayene olamıyorum. Doktor tahlillerimi okumayarak, ‘ona gittiysen bana gelme’ dedi. Zaten iki doktor var. Bu hastalar nasıl muayene olacak. Doktorlar küstü diye hastalar niye mağdur ediliyor.”

KEYFİ UYGULAMA

Hasta E.A.’nın anlattıkları oldukça çarpıcı iddialar. Sağlık sektörü tüm paydaşları ile zor günler geçirirken bu keyfi uygulamalar oldukça can sıkıcı. Yetkili kurumlar ve kişiler; mağdurları prosedür gereği palyatif çözümlere yönlendirmek yerine kalıcı çözümler üretmeleri gerekir. Hastaneler küslük yeri değil, profesyonel sağlık hizmetinin verildiği yerlerdir.