İlk önce pilot olarak seçilen 4 ilde başlatılacak olan bu destek programı, doğal gaz, petrol ve maden gelirlerinin bir bölümü ile finanse edilecek. TBMM'deki basın toplantısında Leyla Şahin Usta tarafından açıklanan bilgilere göre, fonun temel amacı aile yapısını korumak, genç çiftlere evliliklerinde maddi destek sağlamak ve onları sosyal risklere karşı korumak.

Usta, dünya genelinde gençleri hedefleyen küresel kampanyalara dikkat çekerek, bu fonun aile yapısının korunması için önemli bir adım olduğunu vurguladı. Aile ve Gençlik Fonu, gelecekte daha fazla gencin evlenmelerine olanak tanıyor.Bu destek programı, gençlerin ekonomik zorluklarla karşılaşmadan sağlam temeller üzerine kurulmuş aileler kurmalarına yardımcı olacak.

Finansman kaynağı ve bütçesi

Doğal gaz, petrol ve maden gelirlerinden ayrılacak bir bölümle Aile ve Gençlik Fonu'nun kurulması planlanıyor. Fon için aktarılması düşünülen bütçenin 4,5-5 milyar lira arasında olacağı belirtildi. Ayrıca fonun kaynakları, kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılacak.

Başvurular ve şartlar

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun, Emeklilerin Taban Aylığı Mağduriyetini Yazdı Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun, Emeklilerin Taban Aylığı Mağduriyetini Yazdı

Destekten yararlanmak isteyen gençlerin başvurularını dijital olarak yapacakları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın platformunda ilan edileceği bilgisi paylaşıldı. Başvuru şartlarını sağlayan gençlere, 2 yıl ödemesiz, sonrasında 4 yılda geri ödeme şartıyla 150 bin lira faizsiz kredi sağlanacak.

Pilot iller ve uygulama

Destek programının ilk etapta Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya olmak üzere 4 pilot ilde başlatılması planlanıyor. Deprem bölgeleri öncelikli olacak ve gerekirse yaş sınırlaması gibi kriterler, projenin ihtiyaçlarına göre esnetilebilecek.

Yönetim ve denetim

Fonun yönetiminde beş bakanlık yer alacak. Fon'un yönetim kurulu, projeleri değerlendirerek destekleri ona göre belirleyecek. Ayrıca fon, Sayıştay denetimine açık olacak.

İlerleyen dönemde genişletme planları

Usta, projenin başarılı olması durumunda, hızla diğer illere de yaygınlaştırılmasını planladıklarını belirtti.