AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen EYT düzenlemesiyle ilgili “kademeli prim şartı” iddiaları hakkında konuştu.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun düzenlemesi teklifine yeni bir şart getirildiği yönünde yalan beyanların olduğunu savunan AK Parti Grup Başkan Vekili, ortaya konulan teklifle yeni şart yani kademeli prim şartı getirildiği sözünün iftira olduğunu belirtti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, EYT düzenlemesini de içeren 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşmek üzere AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Toplantıya komisyon üyelerinin yanı sıra milletvekilleri, bakanlık bürokratları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve EYT derneklerinin temsilcileri katıldı.

Komisyonda CHP milletvekilleri, 'Staj ve çıraklık mağdurlarının olmadığı EYT eksik kaldı', 'Staj ve çıraklık SGK başlangıç sayılsın' yazılı dövizler açtı. 4 maddeden oluşan kanun teklifinin yasalaşarak yürürlüğe girmesiyle birlikte, 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi, süreç içeresinde de yaklaşık 5 milyon kişinin EYT düzenlemesinden faydalanması bekleniyor.

'EYT'de kademeli prim şartı' iddialarına AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu cevap verdi.

"BAŞKA BİR ŞART İLAVE ETMEK ASLA SÖZ KONUSU DEĞİL"

AK Parti'li Akbaşoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Cumhurbaşkanı: İşçiye Memura Destek Verdik, Yeni Müjdeleri Sürdüreceğiz Cumhurbaşkanı: İşçiye Memura Destek Verdik, Yeni Müjdeleri Sürdüreceğiz

Bu, büyük bir müjde; bu müjdeyi sevinçle karşılayan milyonlarca çalışanımız var ancak bunu değersizleştirmek, amacından saptırmak isteyen, hakikate iftira atarak gerçekliği örtmeye çalışanlar da var. Bu da 'teklifle yeni bir şart getirildiği' yalanı. Bu, apaçık bir yalan. Ortaya koyduğumuz teklifle yeni şart yani 'kademeli prim şartı' getirildiği sözü iftiradır, yalandır, teklif sahiplerine bühtandır. Teklifimizde hiçbir eksiklik yok.