Olay, 13 Eylül 2023 tarihinde Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Atakum Ek Hizmet Binası önünde gerçekleşti. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Erdem, nöbetçi olduğu sırada aracına binerken, 2017 yılında safra kesesi ameliyatında aort damarının kesilmesi sonucu hayatını kaybeden Çiğdem Eriş'in kocası Gökhan Eriş tarafından silah zoruyla kaçırıldı.

Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine polis, doktorun aracının Ankara yolunda önünü kesti. Doktor sağ salim kurtarılırken, Gökhan Eriş yaya olarak kaçtı. Ancak üzerindeki tabanca polis tarafından düşürülerek yakalandı. Ardından tutuklanan Gökhan Eriş, Samsun T Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Gökhan Eriş'in yargılandığı davada, daha önce verdiği ifadesinde kendini savunarak, "Ben üzerime atılan suçları işlesem müşteki bu kadar rahat olabilir miydi?" şeklinde konuştu. Eriş, aralarında arbede yaşandığını ve silahın bu süreçte patladığını iddia ederek suçlamaları reddetti. Tahliyesini talep etti.

Ancak mahkeme, Eriş'i toplamda 16 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Eriş'in verilen kararı temyiz etme hakkı bulunuyor.

Genel Cerrahi Uzm. Dr. Mustafa Erdem ise "Sanığın bana karşı bir husumeti vardır. Yaklaşık 6-7 yıl kadar önce eşinin ameliyatından dolayı bana husumet beslemektedir. Sadece bana değil, ailemi, eşimin ailesine karşı da daha öncesinde yapmış olduğu hareketler vardır. Aramızda görülen başka dava dosyalar olmuştur. Ben sırf sanık yüzünden 6-7 sene önce kadar önce Samsun'a geldim. Sinop'ta bulunduğum dönemde kendisini 1-2 kez görmüştüm. Sanığın savunmalarını kabul etmiyorum. Araca tesadüfen binmemiştir. Araca biner binmez 'Beni tanıdın mı? Seni öldürmeye geldim' gibi sözler söyledi. 'Beni bir hafta kadar takip ettiğini' söyledi. Oturduğum siteye kadar gelmiş. Beni beklemiş, kapıcıların dinlenmesini ve güvenlik kamera kayıtlarının getirilmesini istiyorum. Olay günü işime gittim. 09.00-12.00 saatleri arasında çalıştım. Daha sonra aracımı park ettiğim sokağa geldim ve arabama bindim. Benden sonra araç sağ kapısından sanık bindi ve silahı doğrudan boynuma dayadı. Gergindi, 'Beni tanıdın mı? Seni öldürmeye geldim' gibi kelimeler kullandı. 'Ben zaten yedi yıldır bu anı bekliyordum' dedi. Arka koltuğa kurşun sıktı. Sanık benden hem daha uzun boylu hem yarı yaşım kadardır, gençtir. Arabaya binince aracı sürmemi istedi. Ankara yoluna sürmemi istedi. Bana, 'Beni de kendini de kurtarabilirsin. Bunun için tefeciye borcum olan 3 milyon vermen gerekir'. Vermezsem beni öldüreceğini söyledi. Benim o bölgede çok tanıdığım yoktu. Araçta iken sanık bana gerek yumruk ile gerek silah ile vurmaya devam etti. Sürekli gittiğim kuaför dükkanının önünden geçtim. Aracı hafifçe durdurdum ve elimle işaret etmeye çalıştım. Zaten berber dükkanı içerisinde bulunanlar ayaklandılar. Bu sırada sanık silahın kabzası ile bana vuruyordu. Yanlış yollara girdim. Kaza yapmaya çalıştım. Telefonum çaldı. Sadece birine cevap verebildim. Açmamı istemiyordu. Başhekimin sekreteri arıyordu. İşe gelip gelemeyeceğimi sordu. Ben de inşallah gelebilirim zor durumdayım şeklinde kelimeler kullandım. Sanık araç içerisinde giderken kendi borçlu olduğu kişiyi aradı, ne kadar borcu olduğunu sordu. Ankara yoluna çıktığımızda kendisi polisleri fark etti. Ben olay sırasında hep onun dediklerini yaptım. Polisleri gördükten sonra arka kapıyı açıp oradan kaçmaya başladı. Ben sanıktan şikayetçiyim. Cezalandırılmasını istiyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Davanın son duruşmasında Gökhan Eriş duruşmada hazır bulunurken, mağdur doktorun ise avukatları katıldı.

Hastane Tuvaletinde Gizli Kamera Skandalı! Yıllarca Görüntü Kaydetmiş Hastane Tuvaletinde Gizli Kamera Skandalı! Yıllarca Görüntü Kaydetmiş

Gökhan Eriş son söz olarak, "Beraatimi ve tahliyemi istiyorum" dedi.

Mahkeme Gökhan Eriş'i "yağma" suçundan 10 yıl, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 5 yıl ve "ruhsatsız silah" suçundan da 1 yıl 6 ay olmak üzere toplam 16 yıl 6 ay hapis ve 1000 lira da adli para cezasına çarptırarak tutukluluk halinin devamına karar verdi.