TÜİK'in verilerine göre, temmuz ayı enflasyon oranları, memur maaşları ve memur emeklilerinin hesaplanacak olan zam oranları üzerinde belirleyici olacak. Önceki toplu sözleşmede, 2023 yılının ikinci yarısı için yüzde 6 zam kararlaştırılmıştı. Ancak, 2023 yılının ikinci yarısındaki enflasyon oranı yüzde 6'yı aşarsa, bu aşan kısım üzerinden bir fark hesaplanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, temmuz ayında enflasyon oranı yüzde 9.49 olarak kaydedildi. Bu durumda, ilk aylardan itibaren yüzde 3.29'luk bir enflasyon farkı belirlendi. Ancak, tam bir fark hesaplaması için, enflasyonun 5 aylık verisinin de beklenmesi gerekiyor. Öte yandan, Merkez Bankası'nın 2023 yılı sonu enflasyon tahminini yüzde 58 olarak güncellemesi, geleceğe dair önemli bir ipucu sunuyor.

Bu tahmine göre, 2023 yılının ikinci yarısındaki enflasyon oranı yüzde 31.92 olarak tahmin ediliyor. Bu senaryoya göre, memurlar ve memur emeklileri için enflasyon farkı yüzde 24.45 olarak hesaplanıyor. Bu enflasyon farkı, Ocak ayı zam oranına eklenerek yeni maaşlar belirlenecek.

Ocak 2024 Tahmini Kamu İşçisi Maaşları Böyle Olacak! Ocak 2024 Tahmini Kamu İşçisi Maaşları Böyle Olacak!

Kısa Dalga