Ayrıca kıdem tazminatı tavanı, bedelli askerlik ücreti, yaşlılık ve engelli aylığı, evde bakım desteği ödemelerinde de artış yaşanacak. Peki, enflasyon verisi sonrası neler değişecek?

Maaşlar Netleşecek

Haziran ayı enflasyon rakamları, 3 Temmuz saat 10.00'da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak. Bu verilerle birlikte memur, memur emeklisi ve işçi emeklisinin yeni maaşları da netleşecek.

Memur ve memur emeklisi maaşlarına yapılacak zam oranı, 6 aylık enflasyondan doğan fark ile toplu sözleşmede belirlenen rakam üzerinden hesaplanıyor. Enflasyon tahminlerine göre, memur ve memur emeklisi maaşlarına yaklaşık yüzde 20 oranında zam yapılacak. Bu zamla birlikte en düşük memur maaşı 32 bin 861 liradan 39 bin liranın üzerine çıkacak. En düşük memur emekli maaşı ise 16 bin liranın üzerine çıkacak.

Bedelli Askerlik Ücretinde Artış

Kıdem tazminatı tavanı, memur maaş zam oranına göre belirleniyor. Bu çerçevede, kıdem tazminatı tavanı 35 bin 58 liradan 42 bin liranın üzerine çıkacak. Yeni rakam, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak.

Bedelli askerlik ücreti de memur aylık katsayısına göre yeniden belirleniyor. Hesaplamalara göre, 182 bin 609 lira olan bedelli ücreti, 219 bin lirayı aşacak.

Sosyal Yardım Desteğinde Artış

Memur zammı, maaş katsayılarında bir artışa neden olduğu için yaşlılık aylığı, engellilik aylığı, evde bakım aylığı ve desteği alanların ödemelerinde de artış olacak. Buna göre:

- Yaşlılık aylığı 3 bin 504 liradan 4 bin 200 liraya yükselecek.

- Engel oranı yüzde 40-69 arasında olanların aylığı 2 bin 798 liradan 3 bin 358 liraya çıkacak.

- Engel oranı yüzde 70 ve üzeri olanların aylığı 4 bin 197 liradan 5 bin 36 liraya yükselecek.

- Engelli yakını aylığı 2 bin 798 liradan 3 bin 358 liraya çıkacak.

- Evde bakım yardım desteği 7 bin 608 liradan 9 bin 131 liraya yükselecek.

Tahmini Zam Oranları

Memur ve memur emeklileri yılın ilk altı ayında toplu sözleşme ile yüzde 15 zam almıştı. Toplu sözleşme gereği, ilk altı aydan doğacak enflasyon farkını da alacaklar. Altı aylık enflasyonun yüzde 15'i aşan bölümü enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak. Ayrıca memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşmeden doğan ikinci altı ay için yüzde 10'luk zam hakkı bulunuyor.

Memura Toplu Sözleşme İkramiyesi 642 TL Oldu! Memura Toplu Sözleşme İkramiyesi 642 TL Oldu!

Emekli maaşlarına 6 aylık enflasyon oranı kadar zam yapılıyor.

Tahminlere göre, 6 aylık enflasyon yüzde 25 civarında olacak. Bu durumda, emeklilerin kök maaşlarına yüzde 25 oranında zam yapılacak. Kök aylığı 7 bin 500 liranın altında olanların maaşları, zamma rağmen 10 bin lirayı aşmadığı takdirde, en düşük emekli maaşı uygulamasından yararlanacak.

Bu düzenlemelerle birlikte, milyonlarca vatandaşın maaşlarında önemli artışlar yaşanacak ve sosyal yardımların miktarı da artacak. 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon verileri, pek çok vatandaşın ekonomik durumunu doğrudan etkileyecek.