Son iki aylık (temmuz ve ağustos) resmi enflasyon oranı yüzde 20'ye kadar ulaştı. Asgari ücretle çalışan bir işçi, ocak ayında aldığı gıdayı ağustos ayında alamaz hale geldi. Memurlara temmuz ayında yapılan yüzde 25 zamın büyük bir kısmı da bu iki ay içinde eridi. Emekliler ise aldıkları zammın etkisiyle daha zor bir durumda bulunuyorlar.

Yıl sonuna henüz dört ay varken, sabit gelirlilere yönelik alım gücünün daha da azalmasının beklendiği bir dönemdeyiz. Enflasyonun bu kesimleri nasıl etkilediğini daha yakından inceleyelim.

Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı sonuçları ve beklentiler! Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı sonuçları ve beklentiler!

Son iki aylık enflasyon yüzde 19,44

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ağustos ayında yıllık yüzde 58,94, aylık ise yüzde 9,09 oldu. Haziran-Ağustos arasını kapsayan son iki ayda ise resmi enflasyon yüzde 19,44 oldu. Gıda ve alkolsüz içeceklerde son iki aylık enflasyon yüzde 16,84 oldu.

Seyyanen zam alan memurlar daha iyi durumda

Memurlar ise temmuz ayında zamla birlikte 8 bin lira da seyyanen artış aldı.

AA verisine göre ocakta 12 bin 632 lira alan 9/1 derecedeki üniversite mezunu bir memurun maaşı temmuzda 22 bin 938 liraya yükseldi.

Ocak ayında 100 birim gıda ve alkolsüz içecek alabilen bu memur ağustos ayında ise 129,3 birim gıda ve alkolsüz içecek alabildi.

Enflasyonun en çok etkilediği ise emekliler oldu. Temmuz ayında emekliler yüzde 25 zam almıştı.

Ocak ayında 100 birim gıda ve alkolsüz içecek alabilen bir emekli ağustos ayında aynı sepetten 89 birim satın alabildi.

Ocak ayında 100 birim gıda alabilen bir emekli temmuzda 97 birim gıda satın alabildi.

tr.euronews.com