Enflasyona göre değer kaybetmiş olan memur ve memur emeklisinin alacağı olan enflasyon farkının; maaşların geçmiş dönemdeki enflasyon karşısındaki erimesini telafi etmek amacıyla verilen bir ödeme olarak değerlendirilmelidir.

Türk Büro Sen Genel Başkanı Türkeş Güney, 7. Dönem toplu sözleşme sürecinde kamu hakem kurulu tarafından teklif edilen 2024 ve 2025 yılları zam oranlarının Merkez Bankası'nın açıkladığı enflasyon tahmininin gerisinde olduğunu ve memurların enflasyon karşısındaki mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini belirtti. Güney, kamu işverenin, temmuz ayında memurlara yapılan ilave ek ödemenin önümüzdeki 2 yıllık maaş zamlarından mahsup edilmesini kabul etmediğini ve bunun doğru olmadığını vurguladı.

Türk Büro Sen Genel Başkanı, kamu hakem heyetinin bu duruma sessiz kaldığını ve tepki göstermediğini ifade ederek, diğer konfederasyonların toplu sözleşme masasında yer almasını istemediklerinin de görüldüğünü belirtti. Güney, memur ve memur emeklilerinin

Aile Hekimliği Çalışanlarının Ücretli İzin Hakkı İçin 2. Kez Anayasa Mahkemesine Başvuru Yapıldı. Aile Hekimliği Çalışanlarının Ücretli İzin Hakkı İçin 2. Kez Anayasa Mahkemesine Başvuru Yapıldı.

2024 ve 2025 yıllarını ilgilendiren zam oranlarının, enflasyonun altında kaldığını ve adaletsizliğe neden olduğunu dile getirdi.

Sonuç olarak, Türk Büro Sen Genel Başkanı Türkeş Güney, memur ve memur emeklilerinin enflasyon karşısındaki mağduriyetinin giderilmesi için refah payının eklenmesi ve mahsup anlayışının adaletsizliğinin düzeltilmesi gerektiğini vurguladı. Güney, enflasyon farkının, memur ve memur emeklisinin geçmiş dönemdeki değer kaybını telafi etmek amacıyla verilen bir ödeme olduğunu hatırlattı.