Yeni yasama döneminin açılması, emekli aylıklarının ne yönde değişeceği sorularını gündeme getirdi. Emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranları ve düzenlemeleri, şu an büyük bir merak konusu haline geldi. Konu hakkında iki önemli ihtimal üzerinde duruluyor.

Birinci ihtimal, en düşük emekli maaşlarının, bütçe çalışmalarının meyvelerini vermesiyle en geç Kasım ayında yeniden belirleneceği yönünde. Bu durumda, emekli vatandaşlar, maaşlarında olumlu bir gelişme bekliyorlar.

Sabah gazetesinin yayınladığı habere göre, emekli zammı düzenlemeleri öncelikli gündem konusu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarının ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni emekli zammı düzenlemesi için harekete geçti. Bu gelişmeler, emekli maaşlarının geleceği hakkında umutları artırdı.

Emekli taban aylığının ara zam ile artması bekleniyor ve bu durum, Hazine desteğinin de yükselmesine neden olacak.

En güçlü formül ne?

Emekliye verilmesi planlanan ek zam kapsamında iki farklı formül bulunuyor. İlk formüle göre yeni ekonomi adımının iyi gitmesi sonucunda ek zam verilecek. Bu noktada en düşük emekli maaşında taban aylıkların 10 bin TL olarak revize edilmesi en güçlü formül olarak dikkat çekiyor.

İkinci formül kapsamında ise seyyanen zam söz konusu. Bu noktada da tüm emeklilerin maaşlarına 2 bin ila 3 bin lira arasında zam verilmesi formülü bulunuyor.

Sabah Gazetesi