Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret netleşti. 1 Temmuz itibarıyla asgari ücret, yüzde 34'lük bir artışla net 11 bin 402 liraya yükseldi. Peki, bu önemli artış emeklilere nasıl yansıyacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Detaylar haberimizde yer alıyor.

Ekonomist Muhammet Bayram, asgari ücrete yapılan zamın ardından memur ve emeklilerin merakla beklediği zam miktarı hakkında açıklamalarda bulundu. Bayram, "Asgari ücrete yapılan zam enflasyonun iki katı şeklinde gerçekleşti" dedi.

Mayıs ayı enflasyon oranının yüzde 15.26 olduğunu belirten Bayram, haziran ayı itibarıyla enflasyonun yüzde 17-18 aralığında olmasının beklendiğini ifade etti. Emekliler ve memurlar için yapılacak zam miktarı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Geçmiş dönemde memurlar ve emeklilere enflasyonun iki katı oranında zam yapılmıştı. Şimdi ise asgari ücrette de aynı oranda bir artış gerçekleşti. Yüzde 34'lük muazzam bir artışla asgari ücret, geçtiğimiz döneme göre yüzde 107'lik bir büyümeyi temsil ediyor. Bu gelişme, asgari ücrette rekor bir artışa işaret ediyor ve çalışanların maddi açıdan daha iyi bir gelecek beklentisi oluşturuyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN YENİ TAHMİN

Emeklilerimiz burada merakla bekleyiş içerisinde mart ayında ara bir dönemde en düşük emekli maaşının 5500 TL’den 7500 TL’ye çıkarılması durumu olmuştu. Buna ilişkin düzenleme Meclis’e sevk edilecektir. Kademeli bir şekilde 7500 TL’nin üzerinde maaş alanlara bir zam yapılacak. En düşük emekli maaşının 10 bin TL seviyesine çıkacağını düşünüyorum.

Memurlarımız da kendilerine yapılan zammı dikkate alacak. Asgari ücrete yüzde 34 zam olsa da memurlarımız daha fazla bir zam beklentisi içerisindeler. Kamu işçilerine yüzde 45 oranında zam oldu.

Yüzde 45’lik zamla beraber en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağı vaadi var. Devletimiz tarafından verilen sözler bugüne kadar hep tutuldu. Devletimiz sabit dar, orta gelirlilerin yanında oldu. Bu kapsamda bakacak olursak en düşük memur maaşının 22 bin TL taban ücret olarak uygulanacağını düşünüyorum.

‘22 BİN TL TABAN ÜCRET OLACAK’

Şu anda kök maaşı olan 5500 TL olan emekliler, devletin tamamlaması ile beraber 7500 TL alıyorsa, memurlarda da 22 bin 500 TL’nin altında olan maaşlar bu seviyeye tamamlanacaktır diye düşünüyorum.

Nitekim burada aynı çalışma ortamında beraber çalışan kamu işçileri ile memurlarımız arasında adaletsizlik olursa bu çalışma barışını bozabilir. Kamu işçilerinin daha üzerinde bir maaş skalası ile bir düzenleme olacağını düşünüyorum.

En düşük memur maaşı yüzde 86 seviyesinde artarak 11 bin 848 TL olan maaş 22 bin TL seviyesine gelecek. Bu zammın diğer kadrolara da aynı oranda artırılacağını düşünmüyorum. Kimseyi mağdur etmeyecek şekilde zamların yansıtılmasını bekliyoruz. Düzenleme seyyanen zam artı oransal bir artışla olabilir. Devletimiz şunu da diyebilir: Yüzde 86’lık artışı tüm derecelere yansıtacağım diyebilir.

Ama tabi bu düzenleme devlete şu aşamada enflasyonla mücadele kapsamında adımların atıldığı dönemde olabileceğini düşünmüyorum. Sıkı bir maliye politikası olacak.

2023 memur dil tazminat tutarları belli oldu! 2023 memur dil tazminat tutarları belli oldu!

ZAM ORANI BEKLENTİNİZ NE?

Memurumuz burada göz ardı edilmeyecek, beklentiler giderilecek şekilde biz düzenleme olacaktır. Ben memurlara yüzde 35-45 arasında bir artış yapılacağını düşünüyorum.”

milliyet