KHK’daki Eklenen Maddeye Göre Seyyanen Zam Artacak Mı? KHK’daki Eklenen Maddeye Göre Seyyanen Zam Artacak Mı?

Soydan'ın yaptığı açıklamalar, altın piyasasında heyecan yaratırken, yatırımcılar için önemli bir referans olacak gibi görünüyor. Altın yatırımı yapmayı düşünenler için bu açıklamaların ardından gelecek günler daha fazla dikkat çekecek gibi görünüyor.

Altın piyasasındaki gelişmeleri yakından takip edenler için Ekonomist Barış Soydan'ın açıklamaları oldukça önemli bir bilgi kaynağı olacak. Soydan'ın altın fiyatlarına dair tahminleri ve analizleri, yatırımcıların kararlarını şekillendirebilecek.

Soydan, “altın zirveyi görecek” dedi

Bloomberg’te altına dair değişik bir yol izlediğini dile getiren Soydan, FED’in para politikasına dikkat çekerek, para politikasının bu kadar sıkı olması ve yakın dönemde de gevşeme işareti vermemesi ile birlikte ons altının daha da düşmesi gerektiğini vurguladı.

Soydan, ABD devlet tahvillerinin faizinin uzun dönemler boyunca görülmedik bir ölçüde yükseldiğini dile getirerek, bu şartlar altında da ons altının daha da düşmesi gerektirdiğini ifade etti. Altının ciddi anlamda düşmemesi ile alakalı ise şu ifadeleri kullandı;

Bloomberg, Merkez Bankaları çok ciddi altın alımı yaptıklarını özellikle de Çin Merkez Bankası. Çin Merkez Bankası rezervlerini çeşitlendirmek istemesi olduğunu ve aynı zamanda da ABD devlet tahvillerinde payını kendi rezervleri içinde düşürmek olduğuna dikkat çekerek, doların, ABD devlet tahvillerinin rakibinin ise ons altın olduğunu vurguladı.

Soydan, altının yükselişe geçeceği tarihi açıkladı

Birçok Merkez Bankasının altın alımı yaptığını dikkat çeken, Soydan, dolar endeksinin yükselmesine karşısında ons altında sert düşüş yaşamasının baskılandığını ve FED para politikasını gevşetmeye gelindiğini bu doğrultuda da ons altının çok güçlü bir şekilde yükselişe geçeceğini ifade ederek şu ifadeleri kullandı;

Soydan, dolar endeksinin ve ABD devlet tahvillerinin önümüzdeki yıl kapsamında düşmesi ile birlikte ons altının 2 bin 100 dolara yükseleceğini ifade ederek, ons altına bağlı olan gram altın da fiyatında hareketlerinden etkileneceğini açıkladı.

Yukarıda da yer alan bilgiler güncel veriler ışığında yapılan olası tahminlerdir. Bu nedenle de haber kanalımızda yer açıklamalar kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.