PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Ak Parti Genel Başkan Danışmanı: Doktorların Aldığı Ücret Kesinlikle Adil Değil

Ak Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay doktorların aldığı maaşlarla ilgili yaptığı değerlendirmede “diğer mesleklerle hekimlerin ücretlerinin karşılaştırıldığında kesinlikle adil olmadığını söyleyebiliriz” dedi.

Ekonomi 04.08.2022, 10:22 04.08.2022, 10:32 Cansu Polat
Ak Parti Genel Başkan Danışmanı: Doktorların Aldığı Ücret Kesinlikle Adil Değil

Aynı zamanda Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazısı yazan Yasin Aktay, CHP’nin sağlıkçılarının sorunlarının çözümü için Meclisi olağanüstü toplantıya çağırmasını değerlendirdiği yazısında, doktorların maaşının diğer meslekler ile kıyaslandığında az olduğunu ve bunun düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Ak Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Ak Parti’nin sadece bir Kalkınma Partisi olmadığını, bir Adalet Partisi olduğunun da unutulmadan, doktorların ücretlerine adalet penceresinden yeniden bakarak, özel bir çalışma yapılıarak düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık çalışanlarının ciddi sıkıntıları bulunduğunu yazan Aktay, “CHP’nin sağlık çalışanlarının durumunu görüşmek üzere TBMM’ni olağanüstü toplantıya çağırması ortada var olan ve siyaseten kullanılmaya da çok açık sorunların olduğunun işareti” görüşünün dile getirdi.

Aktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde kurumu kötü yönettiğini savunarak “Ne hastanın ne sağlık çalışanının hiçbir memnuniyetinin olmadığı her bir karesi skandal dolu olayların faillerinin bugünkü sağlık sistemi hakkında bir şey konuşmaya yüzlerinin olmaması lazım.

Ama CHP yönetiminin böyle bir yüzünün olmaması ortada ciddi rahatsızlıkların olduğu gerçeğini değiştirmiyor” düşüncesini dile getirdi.

AKP’nin 20 yıldır iktidarda olmasının en büyük nedenlerinden birinin sağlık alanındaki başarısından kaynaklandığını savunan Aktay, “Ancak daha önce de yine değindiğimiz gibi bu devrim halkın memnuniyetini temin ederken büyük ölçüde sağlık çalışanlarının, bilhassa tabiplerin fedakarlıkları ve çilekeş çalışmalarına dayanmıştır. Sağlık çalışanları halkı memnun etmek üzere geliştirilmiş sağlık sistemi içinde çok ağır yükler altında ve emekleriyle hiç mütenasip olmayan bir mükafatla çalışmak durumunda kalmışlardır” diye yazdı.

Sağlık çalışanlarının sürekli ciddi güvenlik riski ve haklarında oluşturulan itibarsızlaştırıcı söylemlere maruz kaldığını yazan Aktay, "Canlarımızı teslim etmek durumunda kaldığımız doktorların maaşlarının bugün başka mesleklerle karşılaştırıldığında kesinlikle adilce olmadığını söyleyebiliriz."

Doktorların maaşlarının daha adil bir şekilde ayarlanması gerektiğini yazan Aktay, şöyle devam etti:

"Tabii doktorların tek sıkıntısı maaşları değil. Özlük hakları konusunda da başka meslek gruplarından esirgenmeyen birçok hakkın kendilerinden esirgendiğine dair bir algı var ve bu, bir Türkiye mucizesi olarak gerçekleşmiş sağlık devrimini gölgeleyen bir adalet açığı oluşturuyor.

Tabi doktorlara karşı gelişen popüler söylemler, itibarsızlaştırıcı söylentiler, hasta kültürümüzdeki dizginlenemeyen öfkenin yol açtığı risklere karşı doktorları koruyacak bir yasal veya kültürel kalkanın oluşması hususu da önemli bir konu.

AK Parti, sadece bir kalkınma partisi değil bir adalet partisi olduğunu unutmadan, bu konuya adalet penceresinden yeniden bakmalı, doktorlara yönelik özel bir çalışma yapmalıdır."

Yorumlar (34)
Hekim 1 hafta önce
Hala hekimlerle hekim dışı personeli bir tutmaya çabalayan insanlar yorum yapıyor. Arkadaşım sen özel sekterde alabileceğinin 2-3 katını kazanıyorsun devlette. Yoğun bakımlarda ve nadir özellikli servislerde çalışan azanlık hekim dışı personel haricinde kalan herkes bugün hakkına yakınını alıyor. Ama bir hekim ne özel sektöre göre ne de dünya standartlarına göre hakkını alamıyor. Hekim ile hdp arasında en azından 2-3 kat sabit maaş farkı olması gerekiyor. Adım adım haklarımızı geri alacağız
Asli 1 hafta önce
Hadi oradan ozelde doktorların asgari ücrete çalıştığını biz bilmiyoruz sanki
Dogrusu 1 hafta önce
Sen mi karar veriyorsun doğru alıp almadığına? Hayırdır sen kimsin?
sivaslı 1 hafta önce
Siz yüzde 20 sabit artışı size geldiğinde doktorlara niye gelmiyor dediniz mi de şimdi hak talep ediyorsunuz
mk 1 hafta önce
neden sadece doktorlar? hekim dışı sağlık çalışanı yok mu?sende de adalet yok.sende de ayrımcılık,ayrıştırma var.
Dr 1 hafta önce
Dr hariç diğer çalışanlara asgari ücret verilmezlerse siyaset oy kaybeder Türkiye kaybeder ayrıca özel hastanelerde şiddet yok ve çalışanlar asgari ücret le calisiyor neden devlet Hastanelerinde var çalışanlardan ve yöneticilerden kaynaklı hastaneye gideni öcü gibi görüyorlar ve Dr lara karşı kışkırtan çalışanlar drlar amele gibi çalışıyor diyerleri zaman geçiriyor çay kahve siyaset sohbeti ayrıca dışarda ve içerde ticaret yapsınlar
the doctor 1 hafta önce
ocak 2022 de neden hekim dısının sabit ödemesine ekstra %20 zam oldu dıye sordun mu?o zaman ayrımcılık olmuyormuydu.o zaman adaletsizlik yokmuydu?illaki yanlış hesap bir sekilde donecek.unutma doktorsuz hastane olmaz
Harun 1 hafta önce
Sağlıkta şiddet ve paradan başka ne konuşacak bişey yok. 10 aydır kuruş para yok. Ama bakan durmadan konuşuyor. Şimdide sen konuş.
sağlıkçı 1 hafta önce
HADİ HAYIRLISI DÖNDÜK BAŞA
Dr 1 hafta önce
Dr hariç herkese asgari ücret verin diyerleri yüzde 40bankamatik memuru halkı Drlara kışkırtan çalışanlar bunlara güvenlik soruşturması yapılma rüşvet sahte rapor gibi ayrıca rapor verilenlerin tümü geri çağrılması
300yatakli hastanede 800 -900kisi çalışıyor gözüküyor ortada kimse yok bankamatik memuru askeriye ve emniyet gibi tüm sağlık çalışanını güvenlik soruşturması yapılmalı
vhki 1 hafta önce
adil olmak gerekir se...3600 ü kime verdiniz se secim de lüütfeenn onlardan , sağlıkta kime para vermek istiyor iseniz de lütfen onlardan destek alın...ben küstüm
Memur 1 hafta önce
Hadi ordan saglik ekip isidir
saglikci 1 hafta önce
yav arkadaş yıllarca hekimler döner alırken hekim dışı sağlık çalışanları 0 çekerken siz dediniz mi yazık bunlarada verelim. Şu ayrışmayı bırakın artık. bizi biz biliriz. Hekim de hekim dışı sağlık çalışanı da hak ettiğini almıyor. Yani hala sen aldın ben aldım kavgasıyla iş götürüyorsunuz.
the doctor 1 hafta önce
madem ekip işi neden doktorlara verılmeyen ama size verılen %20 sabit zammı kabul ettiniz.o zaman yapılan haksızlık elbet telafi edilmek zorundaydı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?