3600 Ek Gösterge Her Memurun Maaşına Emeklilikte Aynı Etkiyi Vermiyor!

Memurların emeklilik maaşlarının bağlanmasında ek göstergeleri aynı olanlar arasında fark oluşmazken bu durum 3600 ek gösterge açısından farklılık oluşturuyor. Aynı derece/kademe ve hizmet süresi ile emekli olan memurların aynı miktarda emekli maaşı aldıkları bilinirken, 3600 ek göstergeli görevlerden emekli olanlar için farklı durumlar söz konusudur.

Ekonomi 05.10.2020, 11:18 07.10.2020, 13:40 Güler Sağlam
3600 Ek Gösterge Her Memurun Maaşına Emeklilikte Aynı Etkiyi Vermiyor!

Halen geçerli olan mevzuata göre; ek göstergesi 3600 olup makam tazminatından yararlanmayan ve hizmet süresi ile emekli keseneğine esas aylık seviyesi aynı olan memurlar emekli olduklarında aynı miktarda emekli maaşı almaktadırlar. Ancak, makam tazminatından yararlanma durumlarına göre 3600 ek göstergeden yararlanan bazı memurların emekli maaşı farklı olurken makam tazminatından yararlanmıyor olmakla birlikte bazı memurların emekli maaşına da ilave yapılmaktadır.

Ek göstergesi 3600 olanların emekli maaşı (2020 yılının ikinci yarısında)

Yükseköğrenim mezunu olarak, aylık seviyesi bakımından 1. dereceye ulaşan kamu görevlilerinden bazıları 3600 ek göstergeden yararlanabiliyor. 

TIKLAYIN

Bu çerçevede, emeklilik bakımından 3600 ek göstergeye hak kazanmış olup, hizmet süresi 30 yıl olan ve 1/4 seviyesinden emekliye ayrılmış veya ayrılacak olan kamu görevlilerinin, makam tazminatından yararlanma durumları da dikkate alınarak 2020 yılının ikinci altı ayında alabilecekleri emekli maaşı miktarının ne kadar olacağı, hazırladığımız aşağıdaki Tabloda gösterilmiştir.

Tablo, 15 Ekim 2008 tarihinden önce TC Emekli Sandığı Kanununa tabi bir göreve başlamış olan memur emeklilerine yönelik hazırlanmıştır.

NOT: 

-Emekli aylığının %4 oranındaki ek ödemeler hesaplamaya dahil edilmiştir.

-Kadrosuzluk tazminatı ödemeleri ile bazı emeklilere yapılan aylık 100 TL tutarındaki ödeme dikkate alınmamıştır.
memurunyeri

Yorumlar (4)
Saglik 4 ay önce
Emeklilik için boşuna çabalıyoruz 3600 yerine taban ayliklara iyileştirme yapılsa zaten 3600 gerek kalmayacak tabi bunu anlamak zor 3600 yıllardır beklemede tabi hükümet haklı bu kozu oy zamanı oynayacak hem oyları toplayacak hem de emekliliği göremeyenler 3600 denilen seyi öteki tarafta görecek görenlerde ne olunduğunu anlamayacak...demem o ki 3600 arkasından kosacagimiz kadar keşke taban maaş iyileştirmesi için çabalasaydık...yanı yine akıl oyunları kazandı....
Akıl Sağlığı Önemli 4 ay önce
Hükümet senin gibi sinsi değil kısa yol ohh beleş hayatı sunsaydı 4 yıl yatar 1 yıl çalışırdı. Mega projelerin hepsi devam ediyor her gün dev işler açılışlar yapıyor. Bakıp görmek ve kör olmamak lazım. Sadece 1 yılda 237 proje bitti.
ali 4 ay önce
memurluktan emekli olanı az,yüksek memurlıktan emekli olanı çok etkiler.Çünkü onlarda makam tazminatı,görev tazminatı var..
2008 SONRASI NİYE YOK MAAŞI UTANIYOR MUSUNUZ YAZMAYA 4 ay önce
2008 SONRASI NİYE YOK UTANIYOR MUSUNUZ YAZMAYA ÇÜNKÜ ÇOK DÜŞÜK MAAŞ ALACAK DEĞİL Mİ?
-1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?