3600 Ek Gösterge Çıkarsa Hemşire Maaşı Ne Kadar Olacak? Örnek Bordrolu Anlatım!

3600 ek gösterge konusu yaklaşık 3 yıldır memurların gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Toplu sözleşme mutabakatı sonrasında Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in "2022 yılında 3600 ek göstergenin yasalaşacağını" açıklamasının ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrilmişti. Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz günlerde hem yetkili Konfederasyon Memur Sen'i kabulünde verdiği talimat hem de Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında basına yaptığı açıklama ile "3600 ek göstergenin hukuki altyapısını sağladıklarını ve 2022 yılında yasalaşacağını" açıklamıştı. Peki 3600 ek gösterge maaşlarda artış sağlayacak mı? Polis, Öğretmen, Din görevlisi ve hemşirelere verileceği söylenen 3600 ek gösterge ile ilgili örnek bordrolar aracılığıyla Lisans mezunu hemşire maaşlarında ne kadar artış olacağını saglikpersoneliHABER.NET olarak hesapladık. İşte merak edilen 3600 ek göstergeli hemşire maaşları...

Ekonomi 09.10.2021, 12:04 09.10.2021, 12:37 Zeynep Elmalı
3600 Ek Gösterge Çıkarsa Hemşire Maaşı Ne Kadar Olacak? Örnek Bordrolu Anlatım!

3600 ek gösterge ile ilgili muhalefetin konuyu yakından takip ettiği geçtiğimiz haftalarda hem Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu hem de iyi parti lideri Meral Akşener'in 3600 ek gösterge ile ilgili iktidarı eleştiren basına yansıyan demeçleriyle öğrenmiştik. Memurların 3 yıldır merakla beklediği Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim vaatlerinden olan 3600 ek gösterge Ağustos ayında imzalanan Memur Toplu Sözleşme metnine girmiş, 2022 yılı sonuna kadar düzenlemenin yapılması karara bağlanmıştı. 

2021 yılında yapılan toplu sözleşme metninde yer alan düzenleme şu şekildedir:

"Ek gösterge çalışması

Madde 51- (1) Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri alınarak 3600 ek gösterge düzenlemesi dahil olmak üzere ek göstergelere ilişkin çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır."

PEKİ 3600 EK GÖSTERGENİN ÇIKMASI HALİNDE MAAŞLAR NE KADAR ARTACAK?

3600 ek göstergenin özellikle çalışan hemşire maaşlarında ne kadarlık bir etki göstereceğini örnek bir bodro hazırlayarak anlatmaya çalıştık. Bordroyu hazırlarken derece kademesi 1/4 ve 1/1'i olan iki ayrı hemşireyi örnek alırken, medeni hali bekar olan, maaşından BES kesintisi yapılan, herhangi bir sendikaya üye olmayan  ve gelir vergisi oranı % 20 olan Lisans mezunu hemşireye ait bordro bilgilerine erişebileceksiniz.

3.600 ek göstergeden dolayı öğretmen/polis memurları başta olmak üzere belirli kamu personelinin aylıklarında önemli bir artış/iyileştirme olacağı algısı yaratılmış, kamu personeli yüksek beklenti içerisine sokulmuştur.

3600 ek gösterge çıktığında Lisans mezunu hemşire maaşını açıklamadan önce konunun yasalaşması ile oluşturulan algı nedeniyle "dağ fare doğurdu" atasözünün gerçekleşeceğini belirtmek istiyoruz.  Çünkü mevcut mevzuat çerçevesinde 3600 ek gösterge ile çalışan bir hemşirenin maaşında söylenildiği yada basına yansıtıldığı şekliyle bir artış gerçekleşmeyecektir.


*Lisans mezunu 26 yıllık, 3000 ek gösterge ile derece kademesi 1/4 olan bir hemşirenin, hali hazırda çalışırken aldığı ve emekliliğine yansımayan sabit ek ödemeli maaş bordrosu. 


*Lisans mezunu 26 yıllık, 3600 ek gösterge çıkması halinde derece kademesi 1/4 olan bir hemşirenin, hali hazırda çalışırken aldığı ve emekliliğine yansımayan sabit ek ödemeli maaş bordrosu. 

 ÖNEMLİ -1   # Bordrolardan görüleceği üzere 3000 ek gösterge ile derece kademesi 1/4'ü olan bir hemşirenin emekli keseneği 826,41 TL olurken, 3600 ek göstergenin çıkması halinde emekli keseneği 1007,64 TL'ye yükselmiştir. Yani daha fazla SGK kesintisi olmuş, bu durumda net aldığı ücrette 452,86 TL azalmaya sebep olmuştur.


*Lisans mezunu 18 yıllık, 3000 ek gösterge ile derece kademesi 1/1 olan bir hemşirenin, hali hazırda çalışırken aldığı ve emekliliğine yansımayan sabit ek ödemeli maaş bordrosu. 


*Lisans mezunu 18 yıllık, 3600 ek gösterge çıkması halinde derece kademesi 1/1 olan bir hemşirenin, hali hazırda çalışırken aldığı ve emekliliğine yansımayan sabit ek ödemeli maaş bordrosu. 

 ÖNEMLİ -2   # Bordrolardan görüleceği üzere Memuriyette 18. yılını geçiren, 3000 ek gösterge ile derece kademesi 1/1'1 olan bir hemşirenin emekli keseneği 817,20 TL olurken, 3600 ek göstergenin çıkması halinde emekli keseneği 998,44 TL'ye yükselmiştir. Yani daha fazla SGK kesintisi olmuş, bu durumda net aldığı ücrette 333,64 TL azalmaya sebep olmuştur.

3600 EK GÖSTERGE ÇIKACAK MI?

Polis öğretmen hemşire ve din görevlilerinin ek göstergeleri 3600'e çıkarılmasıyla; bu memur grubunun emeklilik maaş ve ikramiyeleri gözle görülür derecede artış gösterecektir.  Çalışma Bakanı Vedat Bilgin 3600 ek göstergenin yasalaşması hakkında yaptığı açıklamada,  "bu Toplu sözleşme döneminde 3600 ek gösterge çalışması tamamlanacaktır.  3600 ek gösterge kanun gerektiren bir şeydir.  Biz yetkili Konfederasyon ile çalışmanızı tamamladıktan sonra TBMM'nin insiyatifi ile konu yasalaşacak ya da yasalaşmayacaktır" açıklamasını yapmıştı.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

3600 ek gösterge genellikle lisans bitirmiş memurların aylık ücretlerini ve emekli olduktan sonraki maaş ve emekli ikramiyelerini belirleyebilmek için bordrolarda kullanılan önemli bir parametredir. Özetle; Ek göstergenin bir memurda yüksek olması demek emekli maaş ve ikramiyesininde yüksek olması demektir. Memurların belirli bir çalışma yılından sonra 1 .dereceye düşmeleri ile ek göstergeleri tavan yüksekliğe çıkmış olmaktadır.

 # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine  abone olmak için tıklayın 

MAAŞ HABERLERİNİ YAKINDAN TAKİP ETMEK İÇİN-TIKLA-TAKİP  ET-KAÇIRMA

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (16)
Lab tek 2 hafta önce
Anlaşılan o ki ağır ağır zihinlere alistiyirlar sadece hemşirelere verilecek bu 3600 ek gösterge. Demedi demeyin
Nec. 2 hafta önce
Bu hemşireler. Yoğun bakımda işlerini temizlikcilere yaptırıyorlar. Işçi 15 hastaya bakarken, bunlar dönüşümlü 3 hastaya bakıyorlar. Gece çalışmaya değil yatmaya geliyorlar. Utanmadan işçiden yastık, battaniye ister. Yemekhaneye bile gitmez yine işçiden yemeklerinin getirilmesini isterler. Yani hemşireye 3600 ek gösterge vermenin anlamı da gereği de yoktur.
HADDİNİ BİL! 2 hafta önce
Bu ne saçma aptalca bir yorum! Hemşire temizlik görevlisinden battaniye istiyormuş! Pardon kimden isteyecek? Hemşire 3 hastaya bakıyormuş da 15 hastaya temizlik oersoneli bakıyormuş! Hemşirw tüm tıbbi bakımını da yapıyor hastanın kişidel bakımını da! Hemşire dirsek çürütmüş üniversiteyi kazanmış onca dınava girip 4 yıl ders çalışmış üniversite mezunu olmuş! Bir zahmet hafsizlik edip NİTELİKLİ mesleği de kalkıp sınavsız ilkokul ortaokul mezunu temizlik personeliyle kıyadlamayın! Temizlik personeli de değetli ve önemli tabii ki ama Hemişrelerle kıyaslamak nedir yaa! Bu nasıl bir akıl turulmasıdır. Hemşireler kendilerini doçentle, cerrahla bir tutuyor mu? İyice şaşırdınız artık! Bu 4/d işçiler ve temizlik personelletinin bazıları böyle saygısızlık terbiyesizlik yapıyor Hemşirelik mesleğine ama bu böyle gitmez bir yerde patlar! Kafaya bak! O zaman Hemşirelerde kalksın şöyle desin; temizlik personelerri sadece sabah yer paspadı dışında kalite temizlik planamalarında belirtilen hiçbir temizliği yapmıyor ce sonra bütün gün kaytarıyor, bütün gün sürekli yemizlik personellerini arıyoruz iş yaptırmak için. Bir çok yemizlik personeli ğara alarak randevusuz hasta muayene ettirmek için poliklinik kapılarımda.asıl işlwtini bırakıp 100-200 tl karşılığı randevusuz hasta baktırıyorlar, tespit edilsin.
O zaman Hemşirelerde böyle der anladın mı!
AÂa 2 hafta önce
Hemşireleri doyuramaz bu devlet 657 kaldırılmalı
Saçmasapanişler 2 hafta önce
Her sürekli işçi haberinin altına 3800 lira maaş alıyoruz diye ağlıyorlardı nasıl 7000 oldu şimdi bu maaş,bir damar yolu açmaya 7 bin tl vay beeee ekonomimiz batacak, gereksiz sayıda fazla hemşire var
2008 sonrası ne olacak efendiler araştır sonra konuş boş konuşmayın 2 hafta önce
2008 sonrasından neden bahsetmiyorsun asgari ücretten az alacak emekli olunca bu nasıl 3600 birine ver öbürü mal mal baksın elde sıfır siz kimi kandırıyorsunuz bir araştırın mutemetlere sorun bilmiyorsunuz bizi yönetenler 3600 istemiyorum
Ahmet Topçam 2 hafta önce
Uzun lafın kısası 3600 ek göstergenin çalışma hayatında faydası olmayacağı gibi zararı olacaktır.Emekli olduğunuzda faydası vardır orası ayrı.Bu konunun iyi bilinmesi gerekir.
Sağlık 2 hafta önce
Bunu en başından beri diyorum.3600 a sevinemeden bordro da hayal kırıklığı yaşayacaklar.tıpkı daha önce ek ödemeyi sabit lafları ile alıştırıp sonra maaşın icine soktular.sonuc bordro da en düşük maaşı alan bizler olduk.cabalayacaksak bordro maaşları yükselmeli ek ödeme maaşın dışında verilmeli ki adı üstünde ek ödeme...3600 yani emeklilikte alsam ne almasam ne garantisi var mı emekliliğin veya herşey gençlikte olur derler atalarımız olayın özeti bu.3600 tamamen kazanımı olmayan saçma sapan uydurma bir siyasi oyun memurun oyunu toplamak için yapılan bir saçmalık kim alırsa alsın taban maaş kötü olduktan sonra 3600 'ün ne kadar emekliliğe etki edecek görecez.4 bin tl bordrosu olan bir hemşire emeklilikte ne kadar alacak ki bunlar akıl oyunları kimileri kanıp secimde yine yeni yeniden diyecek bakalım kimler uyanık kalacak...
Yok 2 hafta önce
3600 ek gösterge çıkarsa seçimi kaybeder
vatandaş 2 hafta önce
daha geçen 3400 tl almıyor muydu ne ara maaşı 6400e çıktı
Sgk 2 hafta önce
Haddini bil cvp parayı paylaşıyormusunuz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?