DSÖ tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki 22 hastaneyi tahliye etme talimatlarına şiddetle karşı çıkıldı. Gazze'nin kuzeyinde 2 binden fazla hastanın tedavi gördüğü bu hastanelere verilen tahliye talimatlarının hem hastalar hem de sağlık çalışanları için büyük bir tehlike oluşturduğu belirtildi. Ayrıca bu talimatların, zaten mevcut olan insani ve halk sağlığı felaketini daha da kötüleştirdiği vurgulandı.

DSÖ, hastaların ve sağlık çalışanlarının zorla tahliye edilmesinin, pek çok hastanın tedavi ihtiyacının karşılanamamasına ve durumlarının kötüleşmesine yol açabileceğini ifade etti. Özellikle kritik hastalığı olan ve diğer hastaların, taşınmaya zorlanmaları nedeniyle hayati tıbbi müdahalelerden yoksun bırakılabileceği ve ölüm riskiyle karşı karşıya kalabileceği vurgulandı.

Açıklamada, Gazze'nin kuzeyindeki hastanelerin, yoğun yaralı akını nedeniyle maksimum kapasiteyle çalıştığı ve bazı hastaların koridorlarda veya açık alanlarda tedavi edilmek zorunda kaldığına dikkat çekildi. Hastanelerdeki yatak kapasitesinin yetersizliği, özellikle ciddi bir hasta yükünün olduğu bir dönemde büyük bir sorun teşkil ediyor.

DSÖ, İsrail'e Gazze'nin kuzeyindeki hastanelere yönelik tahliye talimatlarını derhal geri alması ve hastanelerin, sağlık çalışanlarının, hastaların ve sivillerin güvenliğini sağlama çağrısı yaparak insani bir krizin daha da kötüleşmesini engellemeye çalışıyor.