Balat, haftanın 3 günü 4 saat boyunca görev yaptığı hastanede diyaliz tedavisi gördü ancak sağlık sorunları nedeniyle görevine devam edemedi. Nefroloji uzmanı Prof. Dr. Erhan Tatar'ın öncülüğünde yapılan incelemeler sonucunda, Balat'a uygun bir böbrek bulunması için ailesinde tarama yapıldı. Kendisi gibi doktor olan eşi Seçil Balat'ın böbreği uygun bulunsa da, İzmir'de beyin ölümü gerçekleşen bir bağışçının böbreğiyle uyumlu olduğu tespit edildi.

Geçen hafta gerçekleşen başarılı bir operasyonla İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi'nde kadavradan alınan böbrek, Dr. Volkan Balat'a nakledildi. Tedavisi hastanede devam eden Balat, doktorların olumlu karar vermesi halinde 1 ay içinde görevine geri dönebilecek.

Prof. Dr. Nermin Yeniköse vefat etti! Prof. Dr. Nermin Yeniköse vefat etti!

Balat, organ nakli sürecinde eşinin kendisine büyük destek olduğunu belirtirken, sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu ifade etti. Organ bağışının önemine vurgu yapan Balat, yaşadığı deneyimi paylaşarak vatandaşları organ bağışı konusunda bilinçlendirmeye devam edeceğini söyledi.

Prof. Dr. Erhan Tatar, nakil ameliyatının başarıyla tamamlandığını ve Balat'ın böbrek fonksiyonlarının normale döndüğünü açıklarken, Türkiye'de kadavradan yapılan organ nakil ameliyatlarının azaldığına dikkat çekti. Tatar, organ bağışının önemine vurgu yaparak vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.