Olay, Atakum ilçesi Çakırlar Yalı Mahallesi'nde 29 Ağustos 2017 tarihinde meydana geldi. Aile hekimi Ferda T., akşam saatlerinde yazlığının bulunduğu sokakta yürüyüşe çıktı. Bu esnada, iddiaya göre Bülent Petek ve Nuran Petek'in sahibi olduğu Golden cinsi 'Kont' isimli köpeğin saldırısına uğradı. Panikle bahçenin duvarından kaçarken düşen Ferda T., diz kapağını kırdı. Olayı duyan çevre sakinleri, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi ve Ferda T. hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaklaşık bir yıl süren tedavi sürecinde Ferda T.'ye altı kez iş göremez raporu verildi.

Darp Ettiği Hekimi Sosyal Medyadan Tehdit Etmeye Devam Edince Tutuklandı Darp Ettiği Hekimi Sosyal Medyadan Tehdit Etmeye Devam Edince Tutuklandı

Ferda T., tedavi sürecinin ardından 21 Şubat 2018 tarihinde Nuran-Bülent Petek'e maddi ve manevi tazminat davası açtı. Davanın görüldüğü 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde konuşan Ferda T.'nin eşi Metin T., "Eşim bahçeden çıktıktan kısa bir süre sonra bağırma sesiyle dışarı çıktım. Daha önce de köpeklerle ilgili endişelerimiz olmuştu ve davalı tarafı uyarmıştık. Olay yerine vardığımda eşimin ağladığını gördüm. Köpeği ben görmedim, ama eşim köpeğin Kont olduğunu söyledi. Bu nedenle özel bir hastanede tedavi gördü." şeklinde ifade verdi.

Mahkeme kararıyla, köpeğin sahibi olan Bülent ve Nuran Petek çiftine maddi ve manevi tazminat ödenmesine hükmedildi.

‘ONA AİT OLDUĞUNU BİLİYORDUK’

Dava ve davacının komşuları tanık Niyazi K. ise ifadesinde, “Ferda Hanım bağırdığında yanına gittik. Ona saldıran köpeğin, ona doğru koştuğunu gördük. Köpeğin onlara ait olduğunu biliyorduk. Ben kendisine koşan köpeği gördüm ve Bülent Petek’e ait Kont isimli köpekti” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, yaklaşık 3 yıl süren dava sonunda kararını verdi. Heyet, 16 Kasım 2023'te Bülent Petek ve Nuran Petek’e 285 bin 441 lira 16 kuruş maddi, 30 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. Davalıların avukatı Fatma Suğanlı, bir üst mahkemeye itiraz etti. Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 5’inci Hukuk Dairesi, 29 Şubat’ta kararın usul ve esas yönünden hukuka uygun olduğu kanaatine vararak başvurunun esastan reddine oy birliğiyle karar verdi.

Olay sırasında köpeğinin bahçede bağlı olduğunu öne süren Bülent Petek, “Mangal yapıyorduk, bir ses duyup eşimle beraber dışarı çıktık. Gece karanlıktı, elimize el lambası aldık. Burada bir kadının yattığını gördük. Ambulans çağırdık. 1 yıl sonra bizi mahkemeye verdi. Şu anda yasal faiziyle birlikte yaklaşık 700 bin liralık bir ödemesi var. Mahkeme bunu onayladı” dedi.

Bülent Petek, “Burada başka sokak köpekleri de var. Benim köpeğimin bir insana saldırması mümkün değil” diye konuştu.