Olayın Detayları

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahili Yoğun Bakım Servisi'nde kanser tedavisi gören Nazife Kuşçu, 6 Şubat'ta çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Serviste görev yapan asistan doktor B.B.Ö., hastanın oğlu Volkan Kuşçu'ya ölüm belgelerinin doldurulması için bilgi vermek istedi. Bu esnada Volkan Kuşçu, doktor B.B.Ö.'ye yumruklu saldırıda bulundu.

Kuşçu'nun yapılan kontrolünde 1.30 promil alkollü olduğu tespit edildi. Ev hapsiyle cezalandırılan Kuşçu, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı üzerine yeniden gözaltına alındı ve 9 Şubat'ta tutuklandı. Ancak, Edirne 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında tahliye edildi. Kuşçu, tahliyesinin ardından sosyal medya üzerinden tehdit içerikli mesajlar paylaştı. Bunun üzerine hakkında yeniden tutuklama kararı verildi ve tehdit davasının ilk duruşmasında da tahliye edildi.

 Karar Duruşması

Bugün, Edirne 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen darp davasının karar duruşmasında, tutuksuz yargılanan Kuşçu ile darbedilen doktor B.B.Ö. duruşmaya katılmadı. Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Celal Karlıkaya, oda yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda meslektaşı ve avukatlar duruşmada hazır bulundu. B.B.Ö.'nün avukatları, sanık Kuşçu'nun en üst sınırdan ceza almasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Kuşçu'ya ilk olarak 'kasten yaralama' suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Eylemin sağlık çalışanına karşı gerçekleştirilmiş olması nedeniyle ceza yarı oranında artırılarak 2 yıl 6 aya çıkarıldı. Mahkeme, Kuşçu'ya 'haksız tahrik' indirimi uygulamazken, iyi hal indirimi ile cezayı 1/6 oranında indirerek 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

 Tepkiler ve İtirazlar

Duruşmanın ardından konuşan Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Celal Karlıkaya, karara itiraz edeceklerini belirtti. Karlıkaya,

"Edirne Tabip Odası olarak, sağlıkçılar olarak adalet duygumuzun hiç tatmin olmadığını beyan ediyoruz. Daha caydırıcı cezaların uygulanması gerekiyor ki sağlıkta şiddet bitsin. Adalet istiyoruz. Bu suçun üst sınırının 6 yıla kadar olduğunu söylüyor avukatlarımız, bu üst sınırdan bekliyorduk. Bu karara mutlaka itiraz edeceğiz"

dedi.

Edirne Tabip Odası Şiddetle Mücadele Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun da yargılamanın hekim camiasını tatmin etmediğini söyledi. Altun, "Bu yargılama hiçbir zaman hekim camiasını tatmin edecek bir yargılama değil. Böyle bir durumda görevi başında bir kadına, bir hekime karşı yapılmış olan saldırının üst limitten cezalandırılması gerekiyordu. Kaldı ki fail zincirleme şekilde suç işlemeye devam ediyor. Tutuklanma sonrası tahliye edildikten sonra akabinde sosyal medya üzerinden meslektaşımıza karşı tehditlerin iyi niyeti gösterecek bir tarafı yok. Beraberinde bu suçun bir kadına karşı işlenmiş olması, ağırlaştırıcı unsurlardan bir tanesidir. Niye mahkeme tarafından bunun göz önüne alınmadığını merak ediyoruz açıkçası" diye konuştu.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı ve eski Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ise,

"Sağlıkta şiddeti kabul etmiyoruz, asla sağlık ve şiddet kelimelerinin yan yana gelmesinden mutlu değiliz. Bu şiddet sarmalı ne yazık ki sağlık sektöründe çok fazla oldu. Katalog suç haline gelmeli ve en üst sınırdan cezalar verilmeli, yoksa sağlıkta şiddeti durduramayız"

Aile Hekimlerinden Uzaktan Sağlık Hizmetine Sert Tepki Aile Hekimlerinden Uzaktan Sağlık Hizmetine Sert Tepki

dedi.

Verilen cezaların caydırıcılığı ve adalet duygusunun tatmini konusunda tartışmalar devam ediyor.