Sonuç olarak, zanlı 3 yıl 20 ay hapis cezasına mahkum edildi. Bu olay, İzmir'deki sağlık sektöründe endişe ve tartışmalara neden oldu. Mahkeme kararının ardından kamuoyunda adaletin sağlanıp sağlanmadığı konusu gündeme geldi. İlgili taraflar, bu hapis cezasının olayın ciddiyetiyle orantılı olduğunu düşünürken, bazı kesimler ise cezanın yetersiz olduğunu savunuyor.

İzmir'in Konak ilçesinde bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde meydana gelen bir olay, sağlık çalışanının saldırıya uğramasıyla sonuçlandı. Asistan Doktor Emre Arslan'ı yumruk atarak bıçakla tehdit eden Gökhan D. adlı sanık hakkındaki davada, İzmir 8'inci Adliye Ceza Mahkemesi haksız tahrik ve takdir indirimi uyguladı.

Olay, 13 Mart tarihinde saat 08.00 civarında gerçekleşti. Gökhan D. ve eşi, 1 aylık bebeğini hastanenin çocuk acil servisine götürdü. Bebeğin durumu, doktorlar tarafından incelendikten sonra hastanenin beyin ve sinir cerrahisi servisine sevk edildi. Beyin ve sinir cerrahisi servisinde görevli olan asistan Dr. Emre Arslan, tetkik sonuçlarını değerlendirerek bebeğin 6 saatlik klinik gözlem önerdi ve yakınlarına acil serviste beklemeleri gerektiğini iletti.

Ancak bu noktada, Gökhan D. ile Dr. Arslan arasında bir anlaşmazlık yaşandı ve durum gerginleşti. Gökhan D., Dr. Arslan'a saldırdı ve ona yumruk atarak bıçakla tehditler savurdu.

Gözlem altında tutulan bebeği ile acil serviste bekleyen Gökhan D., bir süre sonra doktor Emre Arslan'ın odasının bulunduğu kata çıktı. Gökhan D., bebeğini kontrol için servise gelmediğini ileri sürdüğü Dr. Arslan'ın odasının kapısını yumruklamaya başladı. Gökhan D., bu sırada kapıyı açan Arslan'a, 'Bebeğime sen mi bakacaksın, neden bakmıyorsun?' diye sordu. Dr. Arslan'ın, "Evet, ben bakıyorum, filmlerini gördüm. İşlemlerini yapıyorum" diye cevap verdi. Ancak Gökhan D., buna rağmen Dr. Arslan'a küfredip, bağırdı.

Yaşananlar üzerine odasının kapısını kapatıp, içeriye giren Dr. Arslan, şüphelinin kapıyı yumruklamaya ve küfretmeye devam etmesi üzerine tekrar çıktı. Gökhan D., Dr. Arslan'a önce yumruk attı, ardından da bıçak çekti. Gökhan D., servisteki diğer sağlık çalışanlarının ve vatandaşların araya girmesiyle bebeğini ve eşini de alıp hastaneden ayrıldı.

Olayın ardından polis ekiplerince yakalanıp gözaltına alınan Gökhan D., sevk edildiği adliyede, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Bir süre sonra tahliye edilen Gökhan D. bu defa da başka suçlardan bir kez daha tutuklandı.

Olayla ilgili soruşturma tamamlanıp, iddianame hazırlandı. İddianamede savcı, Gökhan D.'nin kamu görevi nedeniyle Arslan'ı basit tıbbi müdahaleyle giderilecek şekilde yaraladığını, elindeki bıçakla öldürmekle tehdit edip, alenen hakaret ettiğinin sabit görüldüğünü belirtti. İddianamede Gökhan D. hakkında kamu görevlisine yönelik 'silahla tehdit', 'hakaret' ve 'basit yaralama' suçlarından ceza talep edildi. İzmir 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nce iddianame kabul edildi.

SUÇLAMALARI REDDETTİ

15 Haziran'da görülen duruşmaya sanık Gökhan D., başka bir suçtan cezaevinde olduğu için SEGBİS ile katıldı. Esas hakkında mütalaasını sunan savcı, sanığın kamu görevlisine yönelik 'silahla tehdit', 'hakaret' ve 'basit yaralama' suçlarından cezalandırılması talebinde bulundu. Karardan önce son sözü sorulan sanık Gökhan D., "Olayda bıçak kullandığımı söylemektedirler. Fakat olayın hemen akabinde bekçiler üzerimi aradı ve bıçak bulamadılar. Olay yerinde bıçakta kullanmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

CEZA ERTELENMEDİ

Savunmaların ardından karar açıklandı. Hakim, sanık Gökhan D.'yi kamu veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık personeline karşı görevleri sebebiyle işlediği kasten yaralama suçundan 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Ancak, Dr. Arslan'ın sesini yükseltmesi ve kapıyı kapatmasını haksız tahrik indirimi kapsamında değerlendiren mahkeme, bu cezayı 6 aya düşürdü. Takdiri indirim de uygulayan hakim, kasten yaralama suçundan Gökhan D.'ye 5 ay hapis cezası verdi. Gökhan D.'ye hakaret suçundan önce 1 yıl 9 ay hapis cezası veren hakim, bu cezasını da haksız tahrik ve sanığın ikrarı sebebiyle 11 ay 20 gün hapis olarak değiştirdi. Sanık Gökhan D., silahlı tehdit suçundan ise 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezası da haksız tahrik ve takdiri indirimle 1 yıl 8 ay hapis cezasına düşürüldü.

Gökhan D. üç farklı suçtan toplamda 3 yıl 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Gökhan D.´nin cezası ertelenmedi.