Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Celal Karlıkaya, ‘iyi hal’ indiriminden yararlandırılan sanıkla ilgili karara itiraz edeceklerini açıkladı.

‘Belimde Unutulan Gazlı Bezler Hayatımı Mahvetti’ ‘Belimde Unutulan Gazlı Bezler Hayatımı Mahvetti’

Olayın Geçmişi

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahili Yoğun Bakım Servisi’nde kanser tedavisi gören Nazife Kuşçu, 6 Şubat’ta çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Serviste asistan doktor olarak görev yapan B.B.Ö., hastanın oğlu Volkan Kuşçu’ya ölüm belgelerinin doldurulması konusunda bilgi vermek istedi.

Ancak bu sırada Volkan Kuşçu, doktor B.B.Ö.’ye yumruklu saldırıda bulundu.

Güvenlik görevlileri araya girerken, hastane yönetimi ‘beyaz kod’ bildiriminde bulundu. Olay yerine gelen polis ekipleri, Kuşçu’yu gözaltına aldı. Yapılan kontrollerde Kuşçu’nun 1.30 promil alkollü olduğu tespit edildi.

Hukuki Süreç İşliyor

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Kuşçu, ilk etapta ev hapsi cezası aldı. Ancak Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine yeniden gözaltına alınarak 9 Şubat’ta tutuklandı. Kuşçu, Edirne 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında tahliye edildi.

Tahliyesinin ardından sosyal medya üzerinden tehdit içerikli mesajlar paylaştı. Bu mesajlar üzerine savcılığa yapılan şikayet sonucunda Kuşçu, yeniden tutuklandı. Tehdit davasının ilk duruşmasında tekrar tahliye edildi.

Karar Duruşması Bitti!

Kuşçu hakkında açılan darp davasının karar duruşması, Edirne 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz yargılanan Kuşçu ile darbedilen doktor B.B.Ö.’nün katılmadığı duruşmada, Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Celal Karlıkaya, oda yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda meslektaşı ile avukatlar hazır bulundu. B.B.Ö.‘nün avukatları, sanık Kuşçu’nun en üst sınırdan ceza almasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Kuşçu’ya ilk olarak ‘kasten yaralama’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Eylemin sağlık çalışanına karşı gerçekleştirildiği için cezayı yarı oranında artıran heyet, Kuşçu’nun cezasını 2 yıl 6 aya çıkardı. İyi hal indirimi uygulayan mahkeme, cezayı 2 yıl 1 aya düşürdü.

Sağlık Çalışanlarından Tepkiler

Duruşmanın ardından Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Celal Karlıkaya, karara itiraz edeceklerini belirtti. Karlıkaya, “Edirne Tabip Odası olarak, sağlıkçılar olarak adalet duygumuzun hiç tatmin olmadığını beyan ediyoruz. Daha caydırıcı cezaların uygulanması gerekiyor ki sağlıkta şiddet bitsin. Adalet istiyoruz. Bu suçun üst sınırının 6 yıla kadar olduğunu söylüyor avukatlarımız, bu üst sınırdan bekliyorduk. Bu karara mutlaka itiraz edeceğiz” dedi.

Edirne Tabip Odası Şiddetle Mücadele Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun da yargılamanın hekim camiasını tatmin etmediğini söyledi. Altun, “Bu yargılama hiçbir zaman hekim camiasını tatmin edecek bir yargılama değil. Böyle bir durumda görevi başında bir kadına, bir hekime karşı yapılmış olan saldırının üst limitten cezalandırılması gerekiyordu. Kaldı ki fail zincirleme şekilde suç işlemeye devam ediyor. Tutuklanma sonrası tahliye edildikten sonra akabinde sosyal medya üzerinden meslektaşımıza karşı tehditlerin iyi niyeti gösterecek bir tarafı yok. Beraberinde bu suçun bir kadına karşı işlenmiş olması, ağırlaştırıcı unsurlardan bir tanesidir. Niye mahkeme tarafından bunun göz önüne alınmadığını merak ediyoruz açıkçası” diye konuştu.