Şu an itibariyle, İzmir Şehir Hastanesi'nin ihtiyacı olan hekim sayısı 2,500 iken, sadece yaklaşık 300 hekim atanmış durumda. Hemşireler konusunda ise durum pek farklı değil; 3,500 hemşire gerekiyor ancak sadece 500 hemşire göreve başlamış durumda. Bu hastanede toplamda yaklaşık 9,000 sağlık çalışanı olması gerekiyor, ancak iddialara göre bu sayı şu anda yaklaşık 2,000 civarında.

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, Sağlık Bakanlığı'nın iki kez hekim alımı ilanına çıkmasına rağmen yeterli doktor bulamadığını belirtiyor. Hastanenin tam kapasiteyle çalışabilmesi için en az 9,000-10,000 sağlık çalışanına ihtiyaç olduğunu söylüyor. Ancak mevcut durumda, hastane personel eksikliği ile açılmış gibi görünüyor.

Sorunların üstesinden gelinmeden İzmir Şehir Hastanesi'nin tam anlamıyla hizmet verebilmesi zor görünüyor. Sağlık Bakanlığı mevzuatına göre belirlenen ihtiyaçlar karşılanmadan, hastanenin gerçek anlamda hizmete açıldığını söylemek oldukça zor görünüyor.

12 Yıl Mücadele Etti ‘Yüzyılın Cerrahı’ Kurtardı! 12 Yıl Mücadele Etti ‘Yüzyılın Cerrahı’ Kurtardı!

“75 BİN İNSANIN GÜNLÜK İHTİYACI NASIL KARŞILANACAK?”

Hazırlıkların nasıl yapıldığına ilişkin olarak kamu yöneticileri tarafından net bir açıklama yapılmadığını aktaran Kaynak, hastanelere yüzde 70 doluluk oranıyla uzun vadeli ve döviz üzerinden özel şirketlerle anlaşma yapıldığını belirterek, “Kamu yöneticileri bu hastanenin günlük insan trafiğinin yaklaşık 75 bin olacağı ifade etti. Hastanenin yeri ve ulaşım altyapısı, bu 75 bin kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitenin var olup olmadığını bilmiyoruz. Özellikle ulaşım anlamında ciddi sorunlar olduğunu duyuyoruz. Dolayısıyla hastanenin bir açılış töreniyle açılması kolaydır, Fakat bu hastanenin tam kapasiteyle çalışır hale gelmesi anlamında açılmasının daha çok uzun zaman aşacak” ifadelerini kullandı.