Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, olay anına ait detaylı kamera görüntülerinin incelendiği vurgulanarak, sanıkların müştekinin aracını takip etmeleri ve sonrasında gerçekleşen saldırının net bir şekilde görüldüğü ifade edildi.

Mahkeme kararına göre, olayın öncesinde sanıkların aracının müştekinin aracının arkasından geldiği belirtildi. Üç kişinin ellerinde sopalarla saldırarak doktor Günay'ı dövdüğü anlatılan gerekçeli kararda, doktorun ilk muayenesinde hayati tehlikenin bulunduğu kaydedildi. Yapılan muayenelere göre, Günay'ın sağ gözündeki fonksiyonel kaybın yüzde 10'dan fazla, yüzde 50'den az olduğu belirlendi.

Hipnoz İle Sigara Bıraktıran Doktor İddialı Hipnoz İle Sigara Bıraktıran Doktor İddialı

Sanıkların savunmaları da karara yansıdı. Sanıklar, olay günü doktorla tesadüfen karşılaştıklarını, daha önce yaşanan olayı konuşmak amacıyla araçtan indiklerini ve doktorun hakaret etmesi üzerine saldırdıklarını iddia etti. Ancak, kamera kayıtlarında sanıkların elinde sopaya benzer bir cisimle araçtan indikleri ve doktoru darbettikleri açıkça görüldüğü belirtilerek, sanık savunmalarının suçtan kaçmaya yönelik olduğu kanaatiyle haksız tahrik indirimi yapılmadığı ifade edildi.

Gerekçeli kararda, sanıkların doktoru takip etmedikleri yönündeki beyanları ile güvenlik kamerası kayıtlarındaki tespitin çeliştiği vurgulandı. Ayrıca, daha önceki sağlık ocağındaki olay ile bu dosyaya konu olay tarihi arasında yaklaşık 2 ay geçtiği ve haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasını gerektiren bir hiddet veya şiddetli elemin etkisinden bahsedilemeyeceği belirtildi.

Olay

Torbalı 5 No'lu Aile Sağlığı Merkezinde 22 Ağustos 2022'de çıkan kavgada, doktor Ekin Hürel Günay, S.A. hakkında "beyaz kod" vermişti. Bu olaydan 1,5 ay sonra 7 Ekim 2022'de mesai bitiminde kendisini takip eden 3 kişinin sopalı saldırısına uğrayan Günay, yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı.

Şüphelilerin, hakkında "beyaz kod" verilen S.A. ile ağabeyleri F.A. ve S.A. olduğu tespit edilmiş, gözaltına alınan zanlılar sevk edildikleri hakimlikçe tutuklanmıştı.

Sanıklar hakkında "kamu görevlisine karşı silahla, kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama" suçlamasıyla dava açılmıştı. Sanıklara 7 yıl 6'şar ay hapis cezası verilmişti.