Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, CNN Türk canlı yayınında yaptığı değerlendirmede, memurlara yüzde 25-30 oranında bir zam yapılacağına inandığını belirtti. Özellikle Doç. Dr. Ata Özkaya, değerleme oranının memur maaşlarına yansımayacağını düşündüğünü ifade etti.

Özkaya: Zammın yüzde 40’lara çıkmasını beklemiyorum

Doç. Dr. Özkaya, yaptığı konuşmada, geçmiş enflasyona bağlı olarak memur zamlarının yüzde 17 ile yüzde 30 arasında bir seviyede gerçekleşebileceğini öngördüğünü belirtti. Ancak şu an için yüzde 40'lara çıkmasını beklememediğini ifade etti. Ayrıca, Cumhurbaşkanının ek olarak bir miktar artış yapabileceğini ve ana artışın yüzde 17 ile yüzde 30 arasında olabileceğini değerlendirdiğini söyledi. En düşük memur maaşının 22 bin TL'ye çıkarılması gibi yüksek bir zammın diğer maaş kademelerine uygulanmayacağını düşündüğünü belirtti ve bunun nedenini kamu bütçesindeki açığın yüksekliği olarak açıkladı. Memurlar, zam oranları konusunda resmi açıklamaları beklemeye devam ediyor. Gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Konuyla ilgili Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Asgari ücret bir ön deneme oldu. Asgari ücrette beklentilerin üzerinde dengeleyici bir durum var. Memur ve emekli maaşlarına tatmin edici, beklentilerin altında gelmeyecek zam ihtimali güçlü.

Memurlar enflasyon farkı artı toplu sözleşmede yüzde 6 oranında zam alacaklar. Şimdilik hak kazanılan oran yüzde 13.1.

3 Temmuz’da açılanacak haziran ayı enflasyonu yüzde 15’ler düzeyinde bir hak kazanılmış olacak. Yüzde 15 üzerine sosyal refah payı eklenecek.

“BENİM BEKLENTİM YÜZDE 25”

Benim bu yönde beklentim yüzde 25 ile yüzde 30 arasında. Benim kendi beklentim memurlara yüzde 25’ler civarında zam geleceği.

Emeklilere sadece enflasyon kadar zam geliyor. Onların şu anki hakkı yüzde 15, yaklaşık yüzde 2-2.5 fark daha geldiğinde yüzde 17’ler hakkı olacak. Üzerine sosyal refah payı. Beklentim yüzde 25-30 arasında olacağı yönünde.

En düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını görüyoruz. Orada yüzde 85’lik zam yapılacak. En düşük memur maaşına yüzde 85 zam yapıp diğerlerine yüzde 25-30 yaptığınızda sıkıntı ortaya çıkıyor. Orada ek gösterge yöntemi ile seyyanen yapılacak iyileştirmelerle farkın giderileceği yönünde. Memurlara yüzde 25-30 oranında geleceği kanaatindeyim.”