Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İnayet Topçuoğlu Hastanesi'nde görev yapan Çalışkan, 6 Şubat'taki ilk depremde kuvözdeki bebekleri korumak için gösterdiği kahramanca çaba ile takdir toplamıştı. Güvenlik kamerasına yansıyan bu duygusal anlar, kamuoyunda büyük ilgi görmüş ve hemşire Gazal Çalışkan'ı tanıtmıştı.

‘Biz Görevimizi Yaptık’

Gazal Çalışkan, deprem anında hem insani hem de mesleki sorumluluğunu yerine getirmek adına kaçmayı düşünmediğini ifade etti. Bebeklerin kendilerine emanet olduğunu vurgulayan Çalışkan, bu sorumluluğun bilinciyle görevini sürdürdüğünü belirtti. "O bebekler bizim elimize bakıyor, ben çıkarım kurtarırım kendimi ama onların öyle bir şansı yok. Bu bizim vicdani sorumluluğumuz. Görevimizi yaptık biz" diyen Çalışkan, güvenlik kamerası görüntülerinin basında geniş yer bulmasının ardından olumlu geri dönüşler aldığını ifade etti.

Sağlık Bakanlığında Görev Değişikliği! Sağlık Bakanlığında Görev Değişikliği!

Gazal Çalışkan, bir yıl önce yaşanan depremin ardından geçen süre içinde yaşadıkları deneyimlerin onu daha da güçlendirdiğini belirterek, bu zorlu süreçte birlik ve dayanışmanın önemine vurgu yaptı. Bebeklerle ilgilenmeye devam eden hemşire, depremin izlerini silmek için mücadele etmeye kararlı bir şekilde hizmetine devam ediyor.

"En Küçük Sarsıntıda Bile Korkuyoruz"

Hastanede ekip arkadaşlarından, çevresinden ve sokakta görenlerden güzel sözler duyduğunu aktaran Çalışkan, şöyle konuştu:

"Sosyal medyada çok insan bana ulaştı, güzel şeyler söyledi. Benim için büyük bir şey değil ama daha sonra bakınca büyük bir şey yaptığımı fark ettim. Depremi yaşayan herkeste bir travma oluştu. 6 Şubat'ta yine nöbetçiyim. Dilerim, bir 6 Şubat daha yaşamayız. Herkes maddi ve manevi zarar gördü. O anları yaşamayı kimse istemiyor. Biz de istemiyoruz. O gün burada 6 bebeğimiz vardı, şimdi daha fazla. Bebek sayımız daha fazla olduğu ana denk gelseydi nasıl olurdu bilemiyorum. En küçük bir sarsıntıda bile korkuyoruz artık."

Güvenlik kamerası kayıtlarında kendini izlediği zaman duygulandığını ifade eden Çalışkan, deprem anında ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti. Çalışkan, "Görüntüden önce çok büyük bir şey yaptığımızı düşünmüyorduk ama izledikten ve gelen yorumlardan sonra yaptığımızın farkına vardık. Elimizden geleni yaptık. Bebeklerin ebeveynleri daha sonra gelip bize teşekkür etti" ifadelerini kullandı.

Editör: Serap