Demircan, yaptığı açıklamada Memur-Sen’i sert bir dille eleştirerek, sendikaların görevlerinin gerçekleri örtbas etmek yerine, memurların ve emeklilerin reel sorunlarını iktidar yetkililerine iletmek olduğunu vurguladı.

Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sendikaların görevi gerçeklerin üzerini örterek pembe tablo çizmek mi? Yetkili sendika, senin görevin memurun ve emeklinin reel sorunlarını iktidar yetkililerine iletmek değil mi?

Bu kadar insanın vebalini taşıdığınızı ne zaman anlayacaksınız? Kamu görevlilerinin talep ve beklentilerini, sendikanızda misafir ettiğiniz Bakan, bürokratlar ve milletvekillerine sosyal medya hesabı üzerinden iletmek sizce samimi bir durum mu? O ziyaretlerde ne konuşuluyor ki unutulan konular sosyal medya hesapları üzerinden iletilmeye çalışılıyor? Mesela, beceriksizliğinizi 1007 kazanım ile duyurduğunuz toplu sözleşme masasında imza ettiğiniz %10’luk zam oranının en az %100 olarak revize edilmesini talep edebiliyor musunuz?”

Doğruları Söylemeyen Sendika, Sendika Mıdır?

Demircan, Memur-Sen’in iktidarla yaptığı görüşmelerde kamu görevlilerinin temel tüketim giderleri için ne talep ettiğini sorguladı. Açıklamasında şunları söyledi:

“Akaryakıt, gıda, elektrik, doğal gaz, kira, giyim, ulaşım gibi tüketim giderlerine sürekli güncellemeler yapılırken siz bu görüşmelerinizde ne talep ediyorsunuz? İktidar mensupları ile görüşmeniz, doğruları söylemenizden daha mı kıymetli? Doğruları söyleyemeyen sendika, sendika mıdır?

Kamuoyu oluşturamayan sendika, sendika mıdır? Siz Cumhurbaşkanı’ndan yüksek maaş alırken, temel tüketim giderleri başta olmak üzere kamu çalışanlarının ve emeklilerinin hangi yaşam zorluklarını çektiklerini bilemeyebilirsiniz, lakin biz biliyoruz. Ve en gür sesle bunu dile getirmeye devam edeceğiz. Umarız siz de feyz alır, tıpkı ‘enflasyon farkının bir zam olmadığını’ anladığınız gibi bu durumu da anlarsınız.”

“Konut Kiralarından Haberin Var mı?”

Demircan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a seslenerek konut kiralarındaki artışa dikkat çekti:

“Artık büyük şehir küçük şehir fark etmiyor, Ali Yalçın, konut kiralarından haberin var mı? Bugün 25 bin liranın altında kiralık konut yok. Bir kiracının en masum şekilde bir ev taşıması yüz bin lira. Lojmanlar satılırken sesiniz çıkmadı, TOKİ eli ile memur ve emekliler için konut projeleri üretilmesine vesile olmadınız. Neden? Duyduk ki kendiniz aile bireyleriniz ile birlikte inşaat işlerine soyunmuşsunuz. Doğal olarak TOKİ rakibiniz. Sizin toplu sözleşmede talep ettiğiniz konut kira yardımına ne oldu? Sizin için toplu sözleşme ikramiyesinden daha kıymetli değil, değil mi? Sendika temsilcilerinin kabine üyesi gibi ezberletilmiş cümleler ile kamera karşısına geçmesini esefle kınıyorum. Refah payı diyorsunuz, %5 %6’dan bahsediyorsunuz.

Sağlık-Sen Aile Sağlığı Çalışanlarının Sorunlarını Masaya Yatırdı Sağlık-Sen Aile Sağlığı Çalışanlarının Sorunlarını Masaya Yatırdı

Bu talepler sizin kendi maaş oranlarınızda karşılık bulabilir ancak 28 bin liranın %5’i ile bir çift ayakkabı alamazsınız. Türkiye’de sendikacılık yaptığınızı, ülkede hiper enflasyon olduğunu unutmadan taleplerinizi dile getirin. Kamu çalışanları ‘askıda eylem’ dahi olsa sizden bir hareket bekliyor, sizi harekete geçirinceye kadar çağrımıza devam edeceğiz.”